Okullar kesin olarak ne zaman açılacak

Ziya Selçuk'tan açıklama: Kademeli olarak bu tarihte açabiliriz.

GÜNDEM 09.05.2020, 08:46 14.05.2020, 17:25 Gökhan A.
Okullar kesin olarak ne zaman açılacak

Koronavirüs sonrası normalleşme takviminde 1 Eylül 2020 tarihinde yeni döneme başlaması beklenen okullar için yarım kalan dönemin ne zaman başlayacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Okullar ne zaman açılacak ve 1 Haziran'da okullar açılacak mı sorusuna yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin aklındaki soruya cevap verdi. İşte, Bakan Selçuk'un açıklamaları neticesinde bazı bilgiler

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Öğrenci, öğretmen ve veli haricinde bağlantılı pek çok sektörün de merakla araştırdığı 'Okullar ne zaman açılacak?' sorusu, son günlerde Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamalar doğrultusunda merakla araştırılıyor. 1 Haziran'da okullar açılıyor iddiasının ardından konunun detaylarını öğrenmek isteyen öğrenciler, bu konuda yetkili mercilerden yapılan açıklamaları araştırıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaz tatilinde okullar açılacak mı sorusuna sosyal medya hesabından şu yanıtı verdi; "Bu konuda çok açıklama yapmamıza rağmen özellikle çocuklardan gelen “Yaz tatilinde okul var mı?" sorusuna “Hayır” cevabı vermeye doyamıyorum. Bir de buradan yazayım, siz iletin . Kuzum yaz tatilinde okul yok. Konuşmak, doyasıya oynamak, bulutları izlemek, uçurtmayı uçurmak, uçaklara el sallamak, toprağa dokunmak, bir çiçeği koklamak var. Kuşlarla oynamak, kuşlar gibi olmak var. EBA yine açık, EBA TV yine yayında. Önümüzdeki senenin hazırlık dersleri var. İsteyen öğrenciler için uzaktan eğitimle yaz okulu var. Hazırladığımız güzel yayınlar, eğlenceli içerikler var. Okul yok ama ondan eminiz, tamam mı?"Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un canlı yayında verdiği 1 Haziran'da okullar açılacak mı sorusunun cevabı ise şu şekilde;

PLANLAMAMIZ İÇİN DE 1 HAZİRAN VAR

Bakan Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde katıldığı canlı yayında, okulların açılmasına ilişkin tarihin 1 Haziran olup olmadığına yönelik soru üzerine Selçuk, "Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak 'Okullar 1 Haziran'da açılacak' diye bir ifade kullanmadık. Basında bazı yerlerde yer aldı ama bizim böyle bir ifademiz yok. Bizim 1 Haziran'da açıldığında ne şekilde planlamamız var, Eylül'de açılırsa ne şekilde bir çalışmamız var bütün senaryoları sıralarken bunun içinde 1 Haziran da vardı." diye konuştu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, kamuoyunda okulların 1 Haziran'da açılacağına yönelik oluşan algıyla ilgili bir soruya karşılık, şunları söyledi:

"Bizim çok dinamik bir sürecimiz var. Her gün, her hafta değişen ve gelişen bir durum söz konusu. MEB olarak 'şu tarihte açılsın, bu tarihte kapansın' biçiminde tek başına bir karar almaktan ziyade Bilim Kurulumuz önerileri ve tavsiyeleri, Sağlık Bakanlığımızın ortaya koyduğu tablo, dünyadaki gidişat, bütün bunları ortaya koyup, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir değerlendirme yapılıyor. Bütün bu istişareler sonucunda 'ne zaman açılsın', 'ne şekilde açılsın' konusunda bizim planlarımızı ortaya koyma imkanımız oluyor. Eğer, '1 Haziran'da herhangi bir sakınca olmaz ve normalleşme sürecinde öğrencilerimizin tamamının okula başlaması sağlık açısından sorun değildir' verisi ortaya çıkarsa biz buna hazırız. Eğer, 'kademeli olarak olması daha uygundur' denilirse buna da hazırız. Ama eğer, 'henüz sağlık koşulları uygun değil, biraz daha beklememiz lazım, durumu izlememiz lazım.' gibi bir görüş gelirse Bilim Kurulundan o zaman bizim daha sonraki planlamalarımıza geçmemiz gerekli olabilir. Yani biz 'senaryolar içerisinde 1 Haziran da var' derken sanki 1 Haziran'da açılacakmış gibi bir değerlendirme olunca yanlış anlaşılma olmasın diye tekrar ifade ediyorum."

KADEMELİ OLARAK AÇABİLİRİZ

Okulların kademeli olarak açılması ile ilgili yurt dışı örneklerinin hatırlatılarak, bu tip bir uygulama düşünülüp düşünülmediği yönündeki soruya da Selçuk, "Bazı sınıfların kademeli olarak başlaması, örneğin 4-8 ya da 12'nci sınıfların gelmesi. Ya da okul öncesinin başlaması ve belli sınıflarda sınıfın yarısının sabah, yarısının öğleden sonra gelmesi gibi o kadar çok senaryo var ki elimizde, bunu belirleyecek olan sağlık koşulları. Eğer biz çocuklarımızın en sağlıklı, en risksiz şekilde nasıl eğitim alacağı konusunda Bilim Kuruluyla mutabık kaldığımız bir çerçeveyi ortaya koyarsak, ki koyacağız, o çerçeveye uygun olarak hangi senaryo çocuklarımız açısından daha güvenliyse onu seçeceğiz. Bu bahsettiğimiz bütün senaryolar bizim masamızda var." yanıtını verdi.

"Eğer 1 Haziran'la ilgili bir senaryo olursa öncelikler hangi aşamada ve nasıl belirleniyor?" sorusu üzerine Selçuk, önceliklerin yine sağlık koşullarına göre belirleyeceğini tekrarladı. Selçuk, "Bizim senaryo olarak düşündüğümüz, öncelikle çalışan anne babalara yardımcı olmak." dedi. Okulların açılması durumunda, istekli ailelerin çocuklarını okul öncesi kurumlara göndermesinin söz konusu olabileceğini, herkesin bunu istemeyebileceğini dile getiren Selçuk, bununla ilgili bir imkan oluşturulmasının çalışan anne ve babaları rahatlatacağını yineledi.

Yorumlar (0)