Pompeo Dünya Sağlık Örgütü Bu Salgında BAŞARISIZ Oldu

ABD Dış işleri Bakanı Mike Pompeo, Dünya Sağlık Örgütü Yetkililerinin, Uluslararası Sağlık Tüzüğüne uymadığı için Çinli yetkilileri şikayet etmemelerini ...

GÜNDEM 23.04.2020, 10:05
Pompeo Dünya Sağlık Örgütü Bu Salgında BAŞARISIZ Oldu

Pompeo ; Dünya Sağlık Örgütü bu salgında başarısız oldu
  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Dünya Sağlık Örgütü Yetkililerinin, Uluslararası Sağlık Tüzüğüne uymadığı için Çinli yetkilileri şikâyet etmemelerini ve salgını dünyaya geç bildirmelerinin sonuçlarının tüm ülkeler için sıkıntılar yarattığını, sert bir dille kınadı.
Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo , Dünya Sağlık Örgütü 'nün Yetkililerinin Çin'in Uluslararası Sağlık Tüzüğü RSI'yi ihlal ettiği bu salgınla başarısız olduğunu doğruladı.


Pompeo açıklamalarında;  "2017 yılında yeni İHR reformunu onayladığımızda; 
İHR reformu Nedir ? 
 Uluslararası Sağlık Tüzükleri veya IHR (2005), tüm Dünya Sağlık Örgütü Üye Devletleri de dahil olmak üzere 196 ülke arasında küresel sağlık güvenliği için birlikte çalışma anlaşmasını temsil etmektedir İHR aracılığıyla ülkeler halk sağlığı olaylarını tespit etme, değerlendirme ve rapor etme kapasitelerini geliştirmeyi kabul etmişlerdir. Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Sağlık Tüzüklerinde koordinasyon rolünü oynar ve ortaklarıyla birlikte ülkelerin kapasite oluşturmalarına yardımcı olur.
Uluslararası Sağlık Tüzükleri ayrıca limanların, havaalanlarının ve kara geçiş noktalarındaki sağlık risklerinin komşu ülkelere yayılmasını sınırlamak ve trafik ve ticaretin aksamasının asgari düzeyde tutulması için haksız seyahat ve ticaret kısıtlamalarını önlemek için özel tedbirler içermektedir. 
Dünya Sağlık Örgütü sorumlularının üye bir devletin, bu kurallara uymadığı zaman, uyarması için destekledik dedi.
Çin hükümetinin bu bağlayıcı kurallara uymamaktan dolayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından gerekli misilleme ve uyarı olmadığını kaydetti. Dünyadaki sağlığın korunmasını sağlayan Dünya Sağlık Örgütünün 6. maddesine atıfta bulunmuştur.
"Üye Devletler, komşu bölgelerinde uluslararası bir endişe kaynağı olan halk sağlığı tehdidi oluşturan herhangi bir olayda 24 saat içinde Dünya Sağlık Örgütü ne rapor vermelidir. Ayrıca, olağandışı herhangi bir SARS-CoV salgını vakası hakkında iletişim kurulmalıdır, bu durumda covid-19, nedenlerinin bilinip bilinmediğini bildirerek, "Dışişleri Bakanı'na bildirin.Çin Komünist hükümeti korovavirüs salgını hakkında bilgi verdikten sonra bile sahip oldukları tüm bilgileri paylaşmadılar. Aksine, hastalığın ne kadar tehlikeli olduğunu kapattılar ”diye ekledi.


Bir ay sonrası, zaten Çin'in tüm kentlerinde salgının olduğunu ve salgının Dünya tarafından görmeye başlandığını ve alarm pozisyonuna geçildiğini hatırladı. “Çin'den gelen veriler henüz tam olarak açıklanmadı ve bu hastalığın evrimini bilmeyi imkânsız kılıyor,” diye eleştirdi. 

Yorumlar (0)