Şehir dışına çıkışlar ne zaman serbest olacak

4 Mayıs Pazartesi günü Cumhurbaşkanı iller arası seyehat yasağı ve 65 yaş üzeri sokağa çıkma kısıtlaması hakkında konuşma yapması bekleniyor.

GÜNDEM 03.05.2020, 23:14 Gökhan Alkanat
67
Şehir dışına çıkışlar ne zaman serbest olacak

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında şehirler arası seyahat yasağının 1 gün daha uzatıldığı ifade edildi. Ülkemizde corona virüsü ile mücadele kapsamında, 30 büyükşehir ve Zonguldak olmak üzere 31 il için giriş çıkış yasağı getirilmişti. Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede, bu iller için şehirler arası seyahat yasağı kısıtlaması getirildiği ifade edilmişti. Bakanlık tarafından şehirler arası seyahat yasağı kısıtlamasının bir süre daha devam edeceği açıklandı.

Şehirler arası seyahat yasağı açıklaması! Bilindiği gibi, İçişleri Bakanlığı tarafından alınan iller arası seyahat kısıtlaması kararı, geçtiğimiz günlerde 3 mayıs gecesine kadar uzatılmıştı. Bu uzatma tarihinin bitişine yaklaşılırken 4 mayıs gece 24:00 a kadar seyehat yasağı getirilmesinin sebebi belli oldu. Pazartesi günü yapılacak bakanlar toplantısı ile yeni kararlar açıklanacak bu sebeble 1 gün daha uzatılması kararlaştırıldı. Şimdi herkesin merak etti 'İller arası giriş çıkış yasağı ne zaman bitecek ve yollar ne zaman açılacak?' sorusunun cevabı merak edilmeye başlandı. Zira, şehir dışında çeşitli işleri olan ve seyahat belgesi alma hakkı bulunmayan milyonlarca vatandaş için iller arası giriş çıkış yasağı kısıtlamasının ne zaman biteceği oldukça önemli bir konu durumunda.

Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (İstanbul, Ankara, İzmir Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak ili için; il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile yapılacak tüm giriş/çıkışlar 3 mayıs 2020 Pazar günü saat 24.00'den itibaren 15 günlük süre için geçici olarak durduruldu. Seyehat yasağının kalmasına saatler kala bu kararın 1 gün daha uzatıldığı açıkladın, 4 Mayıs günü yapılacak bakanlar kurulu toplantısı ile bilim kurulundan çıkacak rararlar değerlendiriliğ kısıtlamanın uzayıp uzamayacağı açıklanacak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın yarın bir konuşma yapması bekleniyor. Toplantı biter bitmez ekran karşısına geçecek olan Cumhurbaşkanı iller arası seyehat ve 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkma yasağı ile ilgili yeni kararları açıklayacak. Ayrıca bazı şehirlerde kısıtlamaların kaldırılıp kaldırılmayacağıda yarın belli olması bekleniyor. Yarın yapılacak tüm açıklamalar haberimizin devamı olarak güncelllenecektir. 

Tüm iller de gidilen koronavirüs pandemi salgınına karşı alınan kararlarda gevşetmeye gidilmeside bekleniyor. 4 Mayıs Pazartesi günü Cumhurbaşkanı iller arası seyehat yasağı ve 65 yaş üzeri sokağa çıkma kısıtlaması hakkında konuşma yapması bekleniyor.

Yorumlar (0)
23°
sağanak