Tarih'te Bungee Jumping başlaması nasıl olmuştur

Bungee jumping bireylerin yüksek bir yerden aşağıya atladıkları ve esnek bir halatla yukarı çekildikleri, heyecan verici bir etkinliktir. Tam adrenalin tutkunlarına göre olan bu etkinlik eğlence için yapılır.

GÜNDEM 17.12.2019, 13:36 14.01.2020, 15:34
257

Günümüz Dünyasında Bungee Jumping Başlaması

Güney Pasifik’te yer alan, New Hembridis adalar grubundaki Vanatu adası yerlilerinin Gkol adını verdikleri, erkekliğe geçiş törenlerine dayanır. Bu yerliler yaklaşık olarak 30 metre yükseklikten bambu kuleden, ayaklarına sarmaşık bağlayarak yaptıkları atlayışla erkekliğe ilk adımı attıklarına inanırlarmış.

Günümüz şartlarında bu sarmaşıkların yerini yüksek teknoloji ürünü elastik ipler ve bambu kulelerinin yerini de yüksek köprüler, çelikten atlama kuleleri ve vinçler almıştır.

Bungee Jumping yapılış isteği;

Heyecanı ve Adrenalin dozunu yüksek hissetmek,

Yükseklik korkularını yenmek,

Ve çeşitli nedenlerden dolayı olabilir.

Bungee Jumping Sporu Dalı kabulü

Avrupa’da 1970’li yıllarda Oxford Üniversitesi öğrencilerince bagaj gerdirme lastikleriyle ilk  atlayış sporunun temeli atılmıştır.

1980’li yıllarda artan talep karşısında teknolojinin tüm imkanlarından faydalanarak önemli ve güvenli bir sektör haline gelmiş, günümüzde ise tüm dünyada çok fazla kişiye ulaşan, uluslararası alanda yarışmaları düzenlenen bir spor dalı olarak kabul görmüştür.

Kayıtlı örnek Bunge jumping rekorları


* Jochen Schwizer 1997 yılında tam 1055 metreden helikopterden atlamış..Atlayışta 330 metrelik bir ip kullanmış ve tam 415 metre serbest düşüş yapmış.

* David Kirke İngiltere’deki Oxford Tehlikeli Sporlar Kulübü’nden, 350 metrelik Royal George Köprü’sünden 140 metrelik bir iple atlıyor, sonra da 1980 yılında Colorado’da 200 metrelik bir atlayışı başarıyla gerçekleştiriyor. Yıl 2000’de A.J. Hackett aynı köprüden 320 metrelik bir atlayış yapıldı.

* Dünyanın en kalabalık toplu atlayışı 25 kişiyle 1998’de Frankfurt, Almanya’da Deutsche Bank Genel Merkezi’nde yapıldı. Yükseklik 56 metre.

* Ekim 1998’de A.J. Hackett, Yeni Zellanda’nın bir binasından ve tam 196 metreden atlayış yapıtı.

Bugüne bakarsak çeşitli versiyonlar da dünyanın çeşitli yerlerinde eğlenceli spor olarak yapılmaktadır.

Yorumlar (0)
10°
açık