THY uçuşlara haziran ayında başlıyor

THY yönetim kurulu başkanı duyurdu!

GÜNDEM 21.05.2020, 14:21 21.05.2020, 14:32 Gökhan Alkanat
98
THY uçuşlara haziran ayında başlıyor

THY yönetim kurulu başkanı duyurdu! İşte iç hat ve dış hat uçuşlarının başlayacağı tarih..

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı katılığı bir canlı yayın programında vaka sayılarının böyle kontrol altında gitmesi durumunda iç hat seferlerinin 4 Haziran’da dış hat seferlerinin de 10 Haziran’da başlayacağını duyurdu. THY, yeni tip koronavirüs pandemi salgını nedeniyle uçuş durdurma kararının iç hatta 4 Haziran, dış hatta 10 Haziran'a kadar uzatıldığını bildirdi.

Öte yandan alınan önlemler kapsamında uçuşlarda yolcuların beraberinde getirdikleri kabin bagajları artık kabin içerisinde taşınmayacak ve uçak altına kabul edilecek. Ayrıca, 8 kilogramlık kabin bagaj hakkı uçak altı bagaj hakkına eklenecek. El çantası ise kabinde taşınabilecek. Fakat evcil hayvanları şimdilik uçuşlara alınmayacak. THY, daha önce yaptığı açıklamada iç ve dış hat uçuşlarını durdurma kararını 28 Mayıs'a kadar uzattığını duyurmuştu.

Öte yandan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı katıldığı canlı yayında ‘her şey iyi giderse’ diyerek iç ve dış hat seferlerinin uçuşlara açılmasını planladıkları tarihi Cüneyt Özdemir’in Youtube’tan yaptığı canlı yayında şu sözlerle duyurdu: 'Bunu bana bir hafta evvel sorsaydınız ben size muhtemelen 28 Mayıs gibi her şey iyi giderse başlayacağız. Haziran’ın hemen başında da dış hat uçuşlarımızı başlatacağız derdim. Ama ne oldu hastalıktaki rakamlar ve gidişat incelendi ve bakıldıki iç hatlardaki yeni tarih 4 Haziran’a kaydı, dış hatlardaki yeni tarih de 10 Haziran’a kaydı. Dolayısıyla şimdi biz de tarifemizi güncelleyerek yeni tarihe adapte olmaya çalışıyoruz ama ben bilet alan tüm yolcularımıza şunu söylemek isterim hiç merak etmesinler aldıkları biletler geçerlidir. Ücretsiz bir şekilde 2021 yılının 31 Aralık’ına kadar ücretsiz değişiklik hakları var. Ücretsiz olarak tüm dünyada olduğu gibi biz de biletleri değiştireceğiz. Yolcularımız yeni tarihi belirleyip uçabilir. Sefer sayılarında doğal olarak bir miktar azalma meydana gelecek. Kademeli olarak uçuşları açacağız. Örneğin her şey iyi gittiği takdirde uçuşlara başladığımızı düşünelim belli hatlarda uçuşlara başlayacağız. Örneğin; İstanbul-Ankara, İstanbul-İzmir, İstanbul-Trabzon, İstanbul Antalya gibi büyükşehirlerimize uçuşlarımızı açacağız. Buna uygun bir plan yaptık. Türkiye’de yaklaşık 12 ila 14 destinasyonda açılışla birlikte o hafta uçmaya başlayabilmeyi uygun görüyoruz.

Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere iç hatların 4 haziranda başlamasu durumunda, yolcu otobüsleri ve bu kapsamda her vatandaşımız istediği şehire rahatça gidebilecek. Cumhurbaşkanı tarafından bayramdan hemen sonra yapılması beklenen açıklama sadece vaka sayılarının bir anda artması sebebiyle ertelenebilir, yapılan tüm açıklamalar vaka ve ölüm sayılarının mevcut rakamların altına düşmesi beklentisi ile planlanmaktadır.

Yorumlar (0)
24°
parçalı az bulutlu