Trump, Çin İle Tüm İlişkileri Kesebiliriz

ABD ve Çin arasındaki gerilim, dünya çapında 300.000 kişinin hayatını kaybetmesi ve covid-19 pandemisinin kökeniyle ilgili suçlamaların değişmesi nedeniyle

GÜNDEM 15.05.2020, 19:50
46
Trump, Çin İle Tüm İlişkileri Kesebiliriz

Trump, Çin İle Tüm İlişkileri Kesebiliriz

  ABD ve Çin arasındaki gerilim, dünya çapında 300.000 kişinin hayatını kaybetmesi ve covid-19 pandemisinin kökeniyle ilgili suçlamaların değişmesi nedeniyle artmaya devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü, meslektaşı Xi Jinping ile konuşmayacağını ve Pekin'in covid-19 pandemisini ele alma şekli nedeniyle, ikili ilişkileri kesmekle tehdit edeceğini söyleyerek Çin'e karşı söylemini sertleştirdi ve "Çin’in Başkanı Xi Jinping ile çok iyi bir ilişkim var, ama şu an onunla konuşmak istemiyorum," diyen Trump, Fox Business’a yaptığı açıklamada, Çin'in pandeminin ele alması konusunda "çok hayal kırıklığına uğradığını" söyledi.

  Dünyanın en büyük güçleri arasındaki gerilim, Trump'ın "Çin vebası" olarak adlandırdığı koronavirüs pandemisi ile alakalı açıklamaları ile tekrar alevlendi.ABD'nin misilleme yapıp yapamayacağı sorulduğunda, Trump ayrıntılı bir açıklama yapmadı, ancak tehdit edici bir tonda uyardı: “Yapabileceğimiz birçok şey var. Bir şeyler yapabiliriz. Herhangi bir ilişkiyi kesebiliriz."Yapsaydık ne olabilir ki?" Dedi Trump. "Bütün ilişkiyi kesersek 500 milyar dolar tasarruf ederdik."Trump, Pekin'in 2019'un sonlarında Çin'in orta kesimindeki Wuhan şehrinde ortaya çıkan salgının gerçek büyüklüğünü sakladığını ve yayılmasını sağladığını söyledi. Buna karşılık Asya devi hükümeti,  bu suçlamayı reddediyor ve mevcut tüm bilgileri mümkün olan en kısa sürede Dünya Sağlık Örgütüne ilettiği konusunda ısrar ediyor. Trump, Fox Business röportajı sırasında iddialarında ısrar etti. "Her şey Çin'den geldi ve bunu durdurmalılardı" dedi."Tüm bu ölümlerle dünyada ve ülkemizde olanlar çok üzücü" diye ekledi.ABD ve Çin arasında salgın konusunda yapılan mücadele, akabinde Ocak ayında ulaşılan ve vergi tarifeleri savaşında ateşkes oluşturan kısmi ticaret anlaşmasıyla ilgili soruları gündeme getiriyor. Haftanın başlarında Trump, Çin'in anlaşmaları yeniden açmak istediğini belirttikten sonra, anlaşmayı yeniden müzakere etti. Cuma günü, Çin'in en büyük müzakerecisi Liu He, Amerikalı meslektaşlarıyla telefonla konuştu, ardından her iki tarafın da anlaşmanın ilk aşamasını uygulamayı kabul ettiğini söyledi. Bu olaylar esnasında farklı bir gelişme yaşandı ve ABD’li yetkililer, Çinli hackerların koronavirüs tedavileri ve aşıları hakkında veri elde etmeye çalıştıklarını söyleyerek yangını körükledi. Ayrıca, bu girişimin Çin hükümeti ile ilgili gruplar ve insanları içerdiği konusunda uyardılar ve Çin’in çabaları 'önemli tehdit' oluşturuyor diye eklemede bulundular.

  FBI ve federal siber güvenlik ajansı, Çin'in çabalarının Amerika Birleşik Devletleri'nin dünyadaki düzinelerce şirket, enstitü ve hükümet için tehdit yaratıyor. Fox Business tarafından bu suçlamanın nedenlerini sordu, Trump “Çok fazla bilgimiz var ve bu iyi değil. Ancak, bilirsiniz, en kötü şey, ister bir laboratuvardan isterse bir yarasadan gelip gelmediği, Çin'den gelmesi ve onu durdurmaları gerektiğidir "dedi.

Yorumlar (0)
19°
açık