Trump'dan Obamagate Açıklamasına Başsavcı'dan Cevap

ABD Başsavcısı William Barr,Pazartesi günü Başkan Trump'ın temelsiz bir şekilde “Obamagate”komplo-tacizine sıcak bakmadığını belirtti ve eski Başkan Obama

GÜNDEM 19.05.2020, 08:57
72
Trump'dan Obamagate Açıklamasına Başsavcı'dan Cevap

  ABD Başsavcısı William Barr, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Trump'ın temelsizbir şekilde  “Obamagate” komplo-tacizine sıcak bakmadığını belirtti ve eski Başkan Obama’nın ceza soruşturmasına girmesini beklemediğini söyledi.

  Tipik olarak ne olursa olsun Trump'ın düşüncelerine ters hareket eden Başsavcı Barr, FBI'ın Trump kampanyasının Rusya ile olan 2016 bağları hakkındaki ilk soruşturmasını incelediği zaman, Cumhurbaşkanının, Obama yönetimi hakkındaki aşırı iddialarıyla ilgilenmedi. Başsavcısı William Barr, Başkan Obama ve Başkan Yardımcısı Biden'e göre, sahip olduğum bilgilere dayanarak, katılım düzeyleri ne olursa olsun, Bay Durham'ın çalışmalarının her iki adam hakkında da cezai soruşturmaya yol açmasını beklemiyorum. Konferansı, FBI soruşturmasını gözden geçirmek için seçilmiş ABD'li avukat John Durham'a atıfta bulundu. Barr'ın yorumları, Obama, Biden ve bu yönetimin diğer üst düzey üyelerinin “Amerikan tarihindeki en büyük siyasi suçu” sürdürdüğüne dair kanıtlar olmadan tamamen iddia edilen Trump'ı ortaya çıkaracak gibi görünüyor. Şaşırtıcı suçlamaya rağmen, Trump selefinin yani (eski başkan Obama’nın)  işlediğine inandığı suçu bile açıklamak için mücadele etti, her zaman sadece iddia edilen suçu “Obamagate” olarak nitelendirdi. Beyaz Saray sözcüsü, ABD Başsavcısı William Barr 'ın sözlerinden sonra yorum talebinde bulunmadı. İsimler vermeden Barr, basın toplantısında siyasi olarak motive edilen kötülük suçlamalarındaki ani artıştan rahatsız olduğunu söyledi.“Yasal taktik, kişinin siyasi muhalifleri tarafından yasal teorilere dayanarak suçluluk iddialarını incelemekti” dedi. “Bu iyi bir gelişme değil.”diye ekledi. Trump'la “Obamagate” cephesinde karşı karşıya kalmasına rağmen Barr, FBI'ın cumhurbaşkanının 2016 kampanyasını Rus yetkililerle uzun bir tuhaf temaslar listesi üzerinde yargılamak için yeterli dayanağa sahip olmadığı inancını yineledi. Barr, “Bu ülkenin kolluk kuvvetleri ve istihbarat aygıtları, cumhurbaşkanına karşı sahte ve tamamen temelsiz bir Rus oyununun anlatısının geliştirilmesinde yer aldı” dedi. Barr, bir yıl önce başlatılan incelemenin, Obama ve Biden'ı hedeflemeyecek olsalar bile hala cezai suçlamalara yol açabileceğini belirtti.

  Başsavcı, “Potansiyel suçluluk konusundaki endişemiz başkalarına odaklanıyor,” dedi.

Trump'ın asılsız “Obamagate” komplosu ile alakalı olarak,  yönetiminin şu anda yaklaşık 100.000 Amerikalıyı öldüren koronavirüsü durdurma konusunda, incelemelere devam ediliyor.

Yorumlar (0)
19°
açık