Trump ve Pompeo'dan Çine Ambargo Sinyali

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pazar günü yaptığı açıklamada, yeni covid-19 koronavirüs pandemisinin Çin'deki salgının başladığı Wuhan'daki bir laboratuvar

GÜNDEM 05.05.2020, 08:58
Trump ve Pompeo'dan Çine Ambargo Sinyali

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pazar günü yaptığı açıklamada, yeni covid-19 koronavirüs pandemisinin Çin'deki salgının başladığı Wuhan'daki bir laboratuvardan kaynaklandığına dair çok sayıda kanıt olduğunu söyledi.ABC'ye “Çinin Wuhan kentinin salgının başladığı yer olduğuna dair çok sayıda kanıt var” dedi. Çin’in pandemi başlangıcını gerektiği gibi yönetemediğini defalarca söylemesine ve bu konunun güçlü bir eleştirmeni olmasına rağmen, Pompeo, virüsün kasıtlı olarak serbest bırakıldığına inanıp inanmadı ile alakalı sorulan sorulara cevap vermedi. Bunun ile beraber açıklamasında; pandeminin Çin laboratuvarında başladığına dair çok sayıda kanıt olduğunu söyledi.

  Akabinde; ABD Başkanı Donald Trump, Dünyada yaklaşık 3,5 milyon insanı enfekte eden ve dünya çapında 240.000'den fazla insanı öldüren salgın karşısında, Çin'in yanlış hareket ettiğini ve gerekli bilgi akışını sağlamadığını defalarca eleştirdi. Başkan Donald Trump, neredeyse 3,5 milyon insanı enfekte eden ve dünya çapında 240.000'den fazla insanı öldüren salgın ile alakalı olarak Asya’nın güçlü devleti Çin’i, yanlış hareket etmek ve yaşananların sorumlusu olarak lanse etmeye devam etti. Trump, Pekin'in salgına ilişkin önemli bilgileri sakladığını ve sorumlu tutulmasını talep ettiğini belirtti. ABD basını Trump'ın virüsün kökenlerini, nasıl yayıldığını araştırmak için casuslar görevlendirdiğini söyledi. İlk gelişmeler ve edinilen bilgilerde, salgının başlangıcının, yarasalar gibi egzotik hayvanlar satan bir Wuhan pazarına kadar izlendi. Ancak şimdi Washington, salgının bir virüs araştırma laboratuvarında yaratıldığına dikkat çekiyor.Merkezi İstihbarat Teşkilatı eski müdürü ve şuan ki Dış İşleri Bakanı Pompeo, ABC'ye yaptığı açıklamada, ABD istihbarat teşkilatı tarafından Perşembe günü yaptığı açıklamada, virüsün geniş bilimsel görüş birliğiyle tutarlı olduğunu belirtti ve devamında ne insan yapımı, ne de genetik olarak değiştirilmiştir. ”dedi. Bununla birlikte, virüsün Wuhan'ın laboratuvarından yayıldığına dair muazzam kanıtlar nedeniyle Başkan Trump'tan daha ileri giderek,"Bence herkes şimdi görebiliyor. Unutmayın: Çin'in dünyayı enfekte etme ve düşük kaliteli laboratuvarlar yürütme geçmişi var "dedi. Diplomasi başkanı Çin'in başlangıçta "klasik bir komünist dezenformasyon çabasıyla (ve) büyük risk oluşturan" koronavirüsü en aza indirmeye çalıştığını belirtti."Başkan Trump çok açık bir şekilde: Sorumluları sorumlu tutacağız."dedi.

  Bu akıllara şu soruyu getiriyor. Acaba Çin’e karşı yeni ambargolarmı geliyor? Dünya bu denli bir sınavdan geçerken çözüm odaklı olmak mı gerek, yoksa netleşmeden yâda kanıtlanmadan Asyanın devine saldırmakmı. Bunu hep beraber göreceğiz. Ama şunuda unutmamak gerekliki yakın bir zamanda, Bill Gates içinde, vakfı aracılığı ile Wuhandaki labaratuara destek sağladığı ve bu işlerde parmağı olduğu ile alakalı haberlerde ortalarda dolaşıyor. İpekyolu sen nelere kadirsin demedende geçemeyeceğim.Bu olaylar Türkiyeyi nasıl etkileyecek sorusuna gelincede,Türkiye eski Türkiye değil ve artık daha akılcı hareket ediyor,bekleyeceğiz ve göreceğiz.Dünyanın merakla takip ettikleri Finans ve stratejistler 2021 yılında Dünyanın en hızlı şekilde kendini yenileyeceği ve toparlaayacağı konusunda Türkiyeyi ilk sıralarda göstermesi boşuna olamaz.Resmin tamamına bakmak lazım.Biz sadece ucuna bakıyoruz.Artık zihinleri açıp geleceğe odaklanmak ve pastadan en büyük payı almak zorundayız.Şu bir gerçekki Türkiye Kilit ülke ve biz netarafa uyum sağlarsak otaraf ağır basar.Ama önemli olan artık bizim ne istediğimiz.Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar (0)