Tükenmişlik hissi'ne dikkat edin düzensiz kalp atışı riskini yükseltebilir

Tükenmişlik sendromu dikkatli olunması gereken bir konu zira kalp atışını çok hızladırıyor

GÜNDEM 16.01.2020, 10:47 16.01.2020, 23:30
Tükenmişlik hissi'ne dikkat edin düzensiz kalp atışı riskini yükseltebilir

Bilim insanlarının yaptığı araştırmara göre tükenmişlik hissi'ne dikkat edilmesi geren bir konu olduğunu aksi takdirde kalp atışlarınıda büyük hızlanmalara gittiğini bununda ani kalp krizlerine sevk ettiğini aktardılar.

Güney california Üniversitesinden çalışmalara katılan araştırmacılar,11 bin kişiyi 25 yıl boyunca takip edip araştırmalar yapan bilim insanları tükenmişlik hissi bulguları taşıyıp taşımadıkları konusunda incelemelerde bulundu.

Yüksek seviyedeki tükenmişlik hissini kişilere yüzde 20 oranında aritmi riskini artırdığı ortaya çıktı.

Araştırmacılardan Dr.Parveen Garg, tükenmişliğe iş ev evdeki uzun süreli stresin sebep olduğunu vurgulayarak, tükenmişlik, aşırı inflamasyon ve vüzudun psikolojik olarak strese bağlı bir şekilde artan hareketlilik ile bağdaştığını aktardı.

Garg tükenmişliğin düşük mod, suçluluk psikolojisi ve kendini beğenmeme gibi özellikleri taşıyan depresyondan farklı bir değişiklik gösterdiğini altını çizerek işaret etti.

Önümüzdeki yıllarda Amerika'da bu hastalığa yakalanma olasılığı olan tam 10 milyon insan var.

Kardiyoloji uzmanı Dr.Satjit Bhusri, kalp ve zihin arasında güçlü bir bağ bulunduğunu belirterek zihnin stres altında iken kalbin normal ve anormal ritmi ile tepki verdiğini aktardı.

Yorumlar (0)