YKS ek yerleştirme takvimi ne zaman başlıyor? (ÖSYM YKS ek tercih takvimi 2022)

ÖSYM, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın Ek Yerleştirme takvimini açıkladı. 2022-2023 akademik yılı için yükseköğretim bölümlerine ek yerleştirme tercihleri 7-13 Eylül 2022 tarihlerinde yapılacak.

GÜNDEM 05.09.2022, 10:57 Leyla
YKS ek yerleştirme takvimi ne zaman başlıyor? (ÖSYM YKS ek tercih takvimi 2022)

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 22-26 Ağustos tarihlerinde son bulan üniversite kayıt işlemlerinden sonra 2022-YKS Ek Yerleştirme Takvimi'ni yayınladı. 

2022-YKS sonuçlarına göre 2022-2023 akademik yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme tercihleri 7-13 Eylül 2022 tarihlerinde yapılacağı belirtildi. 

Ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yürütülecek. Adaylar, tercihlerini, 7-13 Eylül 2022 tarihleri arasında T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından yapabilecek.

Ek yerleştirme için ücret ödemeleri 14 Eylül’de yapılacak. Tercih ettikleri programlara yerleşme hakkı kazanan adaylar 25-28 Eylül tarihlerinde elektronik kayıt yaptırabilecek. Ek yerleştirmelerin üniversitedeki kayıtları ise 26-30 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilebilecek.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuru yapamayacak.

ÖSYM AÇIKLAMA YAPMIŞTI

ÖSYM geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır." ifadelerine yer vermişti.

KİMLER EK TERCİH YAPABİLİR?

Ek yerleştirme tercihi yapabilmek için adayların 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılmış ve yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Ancak merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına giren adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

Yorumlar (0)