Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dar gelirli ailelere ve yardıma muhtaç kişilere enflasyonun artış gösterdiği bu günlerde hayat şartlarını iyileştirmek adına yardım kampanyaları düzenliyor.

Bu kampanyalardan bazıları çocuklu ailelerin okul masraflarını karşılarken bazıları gıda ve fatura desteği sağlıyor. Son olarak yakınları hasta olduğu için çalışamayan ve düzenli bir gelire sahip olmayan aileler için de Bakanlık maaş ödemesi yapıyor. 

Bu sayede hem dar gelirli ailelerin bütçeleri daha kolay dengeleniyor hem de bakıma muhtaç olan bireylerin masrafları daha kolay bir şekilde karşılanıyor. Bu yardımı almak istiyorsanız gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı kontrol ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

EVDE BAKIM ÖDEMESİ NASIL ALINIR?

Evde bakım ödemesi aylık 3 bin 500 TL'lik bir miktardır. Yılın belirli dönemlerinde zam da uygulanan bu miktar önümüzdeki aylarda artış da yaşayabilir. Özellikle yılın başında Ocak ayında bu evde bakım maaşlarında artış yaşanacağı tahmşn ediliyor. Ödemeler her ayın 15'inden 15'ine düzenli olarak ailelerin hesaplarına yatırılıyor.

Ancak hangi ilde yaşadığınız da aldığınız miktarı etkileyen bir faktördür. Büyükşehirlerde yaşayanların küçük şehirlere göre gideri fazla olduğu için büyükşehirlerde yaşayanlar daha fazla ödeme alabilirler. Bu ödemeden yararlanmak istiyorsanız muhtaçlık belgenizin olması şartı koşuluyor. Buna ek olarak bakıma muhtaç olan kişiye ait sağlık raporu da istenen belgeler arasında yer alıyor. Yapılan incelemeler sonucu hane gelir seviyeniz yeterli değilse başvuran kişi ödemeyi almaya hak kazanıyor.