FTX'in kripto dünyasındaki sarsıntısının etkileri devam ederken, kripto para komisyoncusu Genesis'in fon toplayamazsa iflas edebileceği bildiriliyor.

CoinDesk ve Grayscale Investments gibi yan kuruluşları da bünyesinde barındıran kripto sektörünün en önemli şirketlerinden biri olan Digital Currency Group'a (DCG) ait Genesis'in mali krizi son dönemde kripto dünyasını endişelendirmeye başladı.

Bloomberg, FTX iflasından bu yana başta Genesis olmak üzere birçok kripto para şirketinin likidite kriziyle karşı karşıya olduğunu bildiriyor.

Kimliği belirsiz kaynaklara göre, Genesis son günlerde 1 milyar dolarlık sermaye arıyor. Şirket, Binance dahil bir dizi yatırımcı ile görüştü ancak şu ana kadar fon sağlayamadı.Şirket, çabaları başarısız olursa potansiyel yatırımcılardan iflas başvurusunda bulunmalarını istedi.

Genesis'in mali sorunları, FTX'in çöküşünün dalgalanma etkilerinden kaynaklandı. Genesis'in FTX hesabında kalan 175 milyon dolar ile şirket, 10 Kasım'da çekimleri durdurduğunu duyurdu. 'İflas planı yok'
Bloomberg tarafından sorulduğunda, bir şirket sözcüsü şirketin iflas başvurusunda bulunmak için acil bir planı olmadığını söyledi.

İFLASLAR YAYGINLAŞACAK MI?

Genesis'in iflası nedeniyle kripto para sektöründe FTX'in yol açtığı sorunların derinleşeceği ve iflasların yaygınlaşacağı yönünde endişeler var. Ayrıca Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere tüm kripto para piyasasının bu çöküşten etkileneceği tahmin ediliyor.

DCG'nin sahip olduğu Grayscale'in piyasadaki en büyük Bitcoin fonunu işletmesi endişe verici. Potansiyel bir iflas, Grayscale'in tasfiyesine yol açabilir. Şirket büyük miktarda bitcoin tutuyor, bu yüzden bu piyasayı sarsabilir.

Bu arada, faiz getiren mevduatlar, kredi hizmetleri ve kripto para ticareti sunan BlockFi, iflas başvurusunda bulunmaya hazırlanırken son zamanlarda manşetlerde yer aldı. Konuya yakın kaynaklara dayanan The Wall Street Journal haberine göre ABD merkezli BlockFi, çalışanları işten çıkarmak ve yasal iflas başvurusunda bulunmak için gerekli planları hazırladı.

Geçen hafta FTX'te yaşanan olayların ardından platform, platformda alım satımı kısıtladı ve müşteri çekme işlemlerini askıya aldı.İflas eden FTX, son haftalarda likidite sorunu yaşayan BlockFi'ye 400 milyon dolar verdi.

Genesis ile ilgili sorun, başka bir kripto para borsası olan Gemini'yi de etkiledi. Genesis ödemeleri askıya aldığından, Gemini de Earn ürünleri için geri ödemeleri askıya aldı.