Avrupa’da devam eden enerji krizinden etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere, okullarda yaşanan fiyatların artmasıyla hükümeti düşündürmeye devam ediyor. Enerji ve enerji fiyatlarıyla başa çıkmaya çalışan İngiltere, alternatif yollar aramaya devam ediyor.

İngiltere’de yaşanan enerji fiyatındaki kriz artmaya devam ediyor. Abington ve Oxford’daki 8 okulda, enerji ve personel maliyeti krizi sorunu yaşanıyor. Artan enflasyon ile birlikte enerji fiyatlarında da yaşanan artış hükümeti alternatif yollar bulmaya zorluyor.

ENERJİ FİYATLARINA ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞILIYOR

Yaşam maliyetlerinin artmasıyla birlikte, bazı okullarda enerji ve personel maliyetini krizi yaşanıyor. Öğrencilerin ısınma ve öğretim arasında seçin yapmak zorunda olduğunu belirten Evans, okullardaki bütçe açıklarının 4 katına çıkan enerji maliyetleriyle zor geçindiklerini aktardı.

Kovid-19 salgınında yaşandığı gibi çocuklardan montları ile birlikte sınıflarda öğretime devam etmelerini isteyebiliriz açıklaması geldi. Henüz ne yapmaya karar veremediklerini belirten Evans, her ilkokulun, personel ve ısınma giderlerinde 40 bin sterlin artış olduğunu ifade etti. Diğer yandan her ortaokulda da bu rakamın personel sayısına bağlı olarak 300 bin sterline kadar çıktığını açıkladı.

Okulların bütçe belirleme tarihinin nisan ayında belirlendiğini açıklayan Evans, enflasyonda bu kadar artış yaşanacağını dikkate almadıkları için böyle bir sorunla karşı karşıya olduklarını ifade etti. İngiltere’de yaşanan yüzde 11,1’lik enflasyon sebebiyle zor durumda olduklarının altını çizerek, Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin sayısının giderek arttığını ve desteklenmeleri gerektiğini vurguladı.

Daha fazla desteğe ihtiyaçları olduğu için, daha fazla personelin istihdam edilmesine ihtiyaç olduğunu belirterek, maliyetlerin bu şekilde arttığını ifade etti.

ENFLASYON SON 41 YILIN ZİRVESİNİ GÖRDÜ

İngiltere’de yaşanan son siyasi çalkantılar ve tüm dünyayı sarsan salgından sonra enflasyonun arttığı ülkeler arasında yer alıyor. İngiltere, son 41 yılın en yüksek enflasyon rakamlarına ulaştı. Ekim ayında açıklanan rakamlara göre; yıllık enflasyon yüzde 11,1 ile 41 yılın zirvesini gördü. İngiltere’de enflasyon son 70 yılda yalnızca 6 kere yüzde 10’un üstüne çıktı.