İstanbul ve Marmara Bölgesi bu haftaya serin ve kar soğuğu bir hava ile başladı. Vatandaşlar İstanbul'a ne zaman kar geliyor, sorusunun cevabını araştırıyor.

İstanbul'da tramvay ile otobüs çarpıştı: Yaralılar var! İstanbul'da tramvay ile otobüs çarpıştı: Yaralılar var!

Meteoroloji soğuğun şiddetlendiği konusunda uyarıyor. Meteorolojiden hava durumu uyarıları gelirken, uzmanlar önümüzdeki sezonun soğuk ve sert geçeceğini söyleyerek, çok yoğun kar yağışı ve etkili kar yağışı bekleyen tarihler ve raporlar sunuyor.

İstanbul'a kar yağdığında görmek için sabırsızlanıyorum. Meteoroloji soğuğun şiddetlendiği konusunda uyarıyor. Meteorolojik hava uyarılarının devreye girmesiyle birlikte önümüzdeki dönemin soğuk ve şiddetli geçeceğini söyleyen uzmanlar, tarihler vererek çok şiddetli ve etkili kar yağışının beklendiğini bildirdi.

Öte yandan La Niña kışının etkisine de dikkat çekildi. İstanbul'a kar ne zaman yağar? İşte İstanbul'daki kar yağışı ve hava durumu ile ilgili son bilgiler. İstanbul'a kar ne zaman yağacak sorusunun cevabını öğrenmek isteyen vatandaşlar oldukça merak ediyor. Meteorolojinin son dakika hava durumu tahmini, soğuğun şiddetlendiğini söylüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve uzmanlar önümüzdeki sezonun soğuk ve sert geçeceğini söylüyor. Şimdi İstanbul'a kar ne zaman yağar sorusunun yanıtı çok daha ilginç. İstanbullular kar günlerini beklerken bir La Niña kışının da etkileri dile getirildi. Sabah gazetesinin haberine göre, soğuk ve yağışlı hava tüm Türkiye'yi etkisi altına almaya başlarken başta İstanbul olmak üzere çoğu il kar yağışı yaşamamak için meteorolojiye yöneldi.

Bozkurt'un değerlendirmesi şu şekilde devam etti:
Aralık ayının ikinci yarısından sonra özellikle yeni senenin başında La Ninalı kış başlayacak. Yoğun kar ve yağışın olması özellikle Ocak ayında yaşanacak. Bu kar yağışından özellikle Marmara Bölgesi çok etkilenecek. Bursa, İstanbul, Kocaeli, Bolu, Çanakkale, Balıkesir ve Tekirdağ kara kışın etkisi altına girecek.

Uzmanlar, 2022-2023 kışının sert geçeceğini vurgularken, 10-15 Aralık tarihlerinde kent merkezinde kar yağışının başlaması bekleniyor. Ayrıca La Niña kışları ile ayarlanan gündüz-gece sıcaklıkları arasında 20 derecelik bir sıcaklık farkı olduğu belirtilmektedir. La Niña, Pasifik Okyanusu üzerinde çalışan bir hava akımı çalışanının adı olabilir.

Pasifik'te bulunan basınç sistemlerini etkileyen bir La Niña Türkiye'yi doğrudan etkilemeyebilir, ancak Pasifik'teki etkiler dolaylı olarak Türkiye'yi etkileyecektir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve diğer yerlerdeki hava, sıcak su La Niña yolundan Asya kıtasına doğru akarken soğur.