Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 520 bin sözleşmeli işçiden 424 bininin ihtiyaca göre alınabileceğini söyleyerek kamuda sözleşmeli olanlara müjde verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan bakanlar toplantısı sona erdi. Görüşme sonrası yaptığı açıklamada adı geçen Erdoğan, çalışanlar ve memurlar için ek göstergeler konusuna ilişkin sözleşmeli yetkililerle görüştü.

AÖF sınav yerleri ne zaman açıklanacak? AÖF sınav yerleri ne zaman açıklanacak?

Milyonlarca memur adayını etkileyen ek göstergelere ilişkin olarak Erdoğan şunları söyledi: Artan istihdam, sosyal güvenlik mekanizmalarının dengesini olumlu yönde etkilemiştir. Kamu Sektörü 6'ncı Toplu İş Sözleşmesi'nde önemli bir yönetimsel karar alındı. Bunlardan biri, ajansın uzun zamandır beklenen ek gösterimleriyle ilgili kafa karışıklığını şimdiden gideriyor" dedi.

424 bin kişiyi istihdam etmeyi hedefleyen yasayla ilgili yaptığı açıklamada da adı geçen Erdoğan, "Uzun zamandır beklenen memur ek rakamlarına zam konusunu daha önce çözmüştük. Kamuda sözleşmeli işçi alımına önem verdik. . . Yasal karışıklığı ortadan kaldırmak için sözleşmeli işçi statüsünün yeniden tanımlanması. Mali yönetim dahil sözleşmeli çalışanlar bu statüde üç yıl görev yapmak zorundadır. Ayrıca bir yıl içinde memur adaylığı süresi vardır. Sözleşmeli personelden kadrolu personele geçiş 3 yıl + 1 yıl sonra gerçekleşecek. Şimdilik bu süreyi karşılamayanlar üç yıl sonra aynı hakları alacak. "

Sözleşmeli çalışandan kadrolu çalışana geçiş yapmak istemeyen çalışanların hakları kişiden kişiye değişmekle birlikte aynen devam etmektedir. Geride kalan personel, kurumlar arası dört yıllık bir transferden sonra işe alınır. Memurların karşı karşıya olduğu önemli bir sorunu daha çözdük. Bu konudaki mevzuatın Kongre'den bir an önce geçmesini sağlayacağım. "