Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, köşesinde artış yapmadan kirasını ödeyen kiracıya ihtar gönderilip gönderilemeyeceğini kaleme aldı. İşte detaylar...

Kiracılar dikkat! Kontrat bitmesine rağmen artış yapmadan ev sahibinize aynı kirayı göndermek, ev sahibinin sizi evden çıkarması için bir adım niteliğinde. 

Kira sözleşmesi uzun süreli yapıldıysa ve artış tarihi bu sürenin içindeyse kiranın zamlı ödenmesi gerektiği uzmanlar tarafından açıklandı.

Ancak kiracı zamsız kirayı gönderirse, bu ev sahibinin ihtar çekebileceği manasına da geliyor. Kiracılar, zamlı bir şekilde sözleşmede yazan halde kirayı yatırmalıdır. Örneğin; artış tarihi 12 Haziran 2022 ile 2 Temmuz 2023 arasında ise zam pay yüzde 25 olmalıdır, sözleşmede yazan miktar değil.

Konuyla ilgili olarak bir diğer ihtimalin de bu yer mesken değil iş yeri olmasına değinen Heper, talep edilen zam ilk kira senesinin sonunda yapılıyorsa yine bu zammın yapılması gerektiğini dile getirdi. 

"Bakın bir anda kaç ihtimal karşımıza çıktı. Bunlar ilk anda aklıma gelenler, akla gelmeyenler de var" şeklinde konuşan Tamer Heper, kira ilişkisinin içinden çıkılması zor bir halde olduğuna dikkat çekti. 

Kendisine yöneltilen bir diğer sorunun da '1 Temmuz 2023 tarihinde şu yüzde 25 zam meselesi bitecek, peki ondan sonra yeni bir uygulama gelir mi?' olduğuna dikkat çeken heper, vatandaşların işin daha karmaşık bir hale geleceğini umduğunu belirtti. Ancak Heper, buna yanıt verilmesinin mümkün olmadığına, o gün geldiğinde bu durumun incelenebileceğine dikkat çekti. 

Kendi önerisinin kira sözleşmesinin alınıp bir uzmana danışmak olduğunu aktaran Tamer Heper, "Zira mesele ancak kira sözleşmesinin incelenmesi ve bir meslektaşımın katılımı ile hallolur" dedi. Tamer Heper, kira konularının görüşülmesi için eksiksiz olması gereken belgenin kira sözleşmesi olduğunun altını çizen Heper, eğer birden çok sözleşme yapıldıysa son tarihli olanının önem arz ettiğini belirtti. 

Kaynak: Posta Gazetesi