Son günlerde yıl sonu ve yılbaşı zamları ile asgari ücret ve asgari emekli maaşları gündeme getirildi ancak yayınlanan bir rapor bazı dikkat çekici verileri ortaya koyuyor. Bu nedenle emekliler ve asgari ücretle çalışanlar için İstanbul merkezde ev kiralamak giderek zorlaşıyor. Arnavutköy ve Çatalca asgari ücretle çalışanlar için kiralık konut bulma olasılığı en yüksekken, Tunceli, Hakkari, Bingöl, Kars ve Muş illerinde emekliler, Türkiye'nin geneline göre daha iyi ev kiralayabiliyor.

Konut piyasasındaki arz ve talebin bozulması ve pandeminin tetiklediği yükselen fiyatlar nedeniyle kiralar 2-3 kat arttı. Özellikle Megakent İstanbul'da lüks bir semtte yaşamak, bazı semtlerde yükselen kira fiyatları ile hayal haline geldi. Araştırmalara göre İstanbul'da asgari kira ortalama 6 bin liraya yükselirken, lüks semtlerde bu rakam 30 bin lirayı buluyor. İstanbul'un "en düşük gelirlileri ve emeklileri" için konut kotaları, kiralar arttıkça önemli ölçüde düştü.

EN MAKUL KONUM ÇATALCA VE ARNAVUTKÖY

Emlak teknolojisi platformu Tapusor.com'un İstanbul'da bütçe dostu bir semtte kiralık ev bulma ihtimalini hesapladığı bir rapora göre, emeklilerin İstanbul'da kiralık daire bulma şansı %13 iken, Asgari ücretli bir çalışanın yaşayacak yer bulma ihtimali %33'ün altında kalıyor.

Bu grupların tüm gelirlerini kiraya harcamalarına dayanan rapor, İstanbul'un 39 semtindeki emlak piyasasına sunulan 500.000'in üzerinde emsali temel alıyor. Ankete göre, İstanbul'da emekliler ve asgari ücretle çalışanlar için kiralık konut bulma olasılığı en yüksek olan semtler Arnavutköy ve Çatalca. 

EN KONFORLU İL TUNCELİ

Yükselen kiralar, düşük gelirlileri şehrin dış mahallelerine, merkezde çalışanları ise taşınmaya zorlayan bir göç hareketi yarattı. İlçelere göre en düşük emekli maaşı İstanbul'da yapılan analizler, emeklilerin %3'ünün Beşiktaş'ta kiralık daire bulduğunu, bu sırayı yüzde 4 ile Kadıköy, Bakırköy ve Adalar ilçeleri, Sarıyer'de ev bulma oranı ise %5 son olarak Şişli'de ev bulma oranı %6 olarak kaydedildi. Bütçesine uygun ev bulmak isteyen emeklilerin en çok tercih ettikleri ilçelerin başını yüzde 55'lik oranla Arnavutköy, Çatalca %54, Silivri %53 ve Sultanbeyli %47. Türkiye genelinde konut kiralanabilecek iller arasında İstanbul'da %13, Antalya'da %18 ve Muğla'da %21'e ulaşan oranlarla Tunceli, Hakkari, Bingöl, Kars ve Muş öne çıkıyor.

Asgari ücrete göre emlak piyasası incelendiğinde, İstanbul'da ilan edilen kiralık dairelerin %33'ünün asgari ücretin altında olduğunu raporlandı. Kiraya asgari ücret uygulandığında konut arama oranı Beşiktaş'ta yüzde 9, Sarıyer'de yüzde 12, Kadıköy ve Bakırköy'de yüzde 15. Bu oran Çatalca'da %89'a, Arnavutköy ve Silivri ilçelerinde ise %87'ye çıkıyor. İstanbul'da ev fiyatları arttı, ancak Beşiktaş'ın Dikritaş ilçesinde asgari ücretin 1.000'de 21'i altında bir emlak arzı mevcut. Mecidiye ve Muradye bölgelesinde binde 4, Gayrettepe'de ise bu oran binde 8 ile bir emlak arzı bulunuyor.

Siirt, Bingöl, Ağrı, Muş ve Kars tam asgari ücretle ev kiralayabileceğiniz Türkiye'nin önde gelen illeridir. Antalya'da emlak piyasasında sunulan kiralık dairelerin %37'si asgari ücreti karşılarken, İstanbul'da bu oran %38 ve Muğla'da %43'tür.