Bakan Kasapoğlu, üniversite okurken kredi alan öğrenciler için geri ödeme ekranının açıldığını duyurdu. Öğrenim kredisini yapılandırmak isteyen vatandaşların e-devlet üzerinden işlemlerini yapabileceklerini vurguladı. Meclis'te kabul edilen faizlerin silinmesine yönelik düzenlemenin gerçekleştirildiğini, aynı zamanda enflasyon farklarının ortadan kaldırıldığını ve geri ödeme süresinin 3 kere uzatılabileceğini aktardı.

EĞİTİM TAMAMLANDIKTAN 2 YIL SONRA BAŞLAR

Bir eğitim kurumundan mezun olanlar veya herhangi bir nedenle okuldan ayrılanlar, krediyi aldıkları sürece iki yıl sonra başlayarak aylık taksitler halinde borçlarını öderler.

ÇALIŞMADIĞINIZI ONAYLARSANIZ

Borçlunun ertelenmiş ödemeye başvurması ve borçlunun herhangi bir işte çalışmadığının Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından teyit edilmesi halinde, kredi borcu ilk yıl içinde ek ücret alınmaksızın ve %10 oranında zam uygulanarak ödenir. verilen miktar. Takip eden her yıl için hesaplanır. Ancak, yıl içindeki TÜFE'nin %10'un altında olması durumunda TÜFE uygulanacaktır. 3 defaya kadar erteleme yapılabilir. 

ASKERLİK DÖNEMİNE DENK GELİRSE

Askerlik süresince ödemelerde azalma olursa, borçlunun talebi üzerine askerlik süresinin sonuna kadar kredi borcu hiçbir ek ücret talep edilmeksizin ertelenir.

Ekonomik veya hukuki nedenlerle elverişli olmayan ve yıl sayısı Bütçe Kanununda öngörülen tutarı aşmayan kredi yükümlülükleri istisnadan muaftır.

GECİKME ZAMMI UYGULANACAK

Son ödeme tarihine kadar ödenmeyen taksitler için son ödeme tarihinden itibaren gecikme zammı uygulanacaktır. Son taksitin vadesinde ödenmeyen taksit veya tam olarak ödenmeyen taksit, takibe alınmak üzere sorumlu vergi dairesine bildirilir. Zaman aşımı süresi için son taksitin tarihi baz alınır. Bu alacaklara ilişkin vergi tahsilatları takip eden ayın sonuna kadar Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ödenir.

ÖLÜM DURUMUNDA

Öğrenimi sırasında veya sonrasında vefat eden veya tam teşekküllü bir hastanenin sağlık dairesi tarafından yüzde 90 ve üzeri özürlü olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek.

SÜRE BAŞLAMADIYSA

Borçlu veya kredi borcu henüz ödenmemiş kişilere eğitim ve katkı kredisi olarak kullandırılan tutarlar için endeks hesaplanmaz. Öğrenim Kredisi ve Bağış Kredisi olarak verilen tutarlara eklenen Endeks Tutarları, kredi geri ödemelerinin beklemede olması veya takip amacıyla IRS'ye borç bildirilmesi durumunda tersine çevrilir.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 1 milyon 392 bin 629 öğrencinin 27 milyar liralık borcunun silindiğini açıkladı. Bakan Casapol ayrıca, öğrencilerin öğrenim kredilerinin yapılandırılmış sürecinden yararlanma taleplerinin e-devlet üzerinden başlatıldığını ve GSB burs kredisi başvuru süresinin uzatıldığını da duyurdu.
KYK borç sorgulama ekranı için tıklayınız...