Otomobil almak isteyen vatandaşların dört gözle beklediği matrah düzenlemesiyle ilgili vatandaşın merak ettiği soruların cevaplarını bu haberimizde. İşte detaylar…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati matrah düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Matrah düzenlemesinin son aşamada olduğunu ve hangi tarihte yürürlüğe gireceğine ilişkin sinyaller verdi. Matrah düzenlemesi nedir?

ÖTV matrah düzenlemesi, özellikle yeni bir otomobil almak isteyen vatandaşın gündeminde olmaya devam devam ediyor. Matrah düzenlemesi ile fiyatların düşeceğini öngören vatandaşın gözü matrah düzenlemesinde. Peki matrah düzenlemesi ne zaman tarihe geçecek?

MATRAH DÜZENLEMESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

ÖTV indirimine yönelik bir konunun gündemlerinde olmadığını dile getiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, matrah düzenlemesini 1 Aralık’tan itibaren hayata geçireceklerini açıkladı.

MATRAH DÜZENLEMESİ OTOMOBİL FİYATLARINI DÜŞÜRÜR MÜ?

ÖTV oranları sabit tutularak matrah düzeyi genişletilecek ve bazı araçlardan daha az Özel Tüketim Vergisi alınacak. İndirimin gelmesiyle, ÖTV’ye bağlı olan rakam azalacağı için araç fiyatlarının da düşmesi bekleniyor.

MATRAH NE DEMEK?

Vergi matrahı, vergilendirmeye esas gelirin tespitinde esas alınmakta ve bir gelir üzerinden giderlerin düşülmesi suretiyle elde edilen tutar üzerinden hesaplanır. Bu sayede vergi matrahının hesaplanmasında kullanılan gelir tutarı oluşturulmuş olur.

MATRAH HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Vergilerin hesaplanmadığı fiyatı 120 bin TL’yi geçmeyen otomobil fiyatlarına yüzde 45’lik Özel Tüketim Vergisi uygulanıyor.

Bu durumda matrahı 120 bin TL olan bir otomobile 54 bin TL’lik vergi çıkarılıyor. Böylece aracın fiyatı 174 bin TL’ye ulaşıyor. Araçlara eklenen ÖTV’den sonra bir de KDV oranı yüzde 18 olarak hesaplanıyor.