Son dakika haberlerinde memur zamları hala gündemde. TÜİK tarafından Kasım ve Aralık ayı enflasyon oranları açıklandığında memur maaşları belli olacak.

Erdoğan, 2023 yılında emekli ve memurların sosyal standartlarının yükseltilmesi için çalışma yapılacağını duyurdu. Bilindiği üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda bir sayı daha hazırlarken, memurların asgari ve azami maaşlarının ne kadar olacağı ve memur zamlarının yüzde kaç olacağı sorularının cevabı merak ediliyor. Peki, yeni yılda memur maaş zammı ne olacak? Ocak 2023 Memur zammı hesaplama süreci ve memur zamlı maaş tablosu detayları...

Maaş artışlarının hesaplanması gündemin en çok araştırılan konularından biridir. 2023 yılı memur maaş zammı, Kasım-Aralık enflasyon oranının açıklanmasının ardından son halini alacak. Ocak 2023 memur zammı, TÜİK tarafından yayınlanan dört enflasyon tarihinden kaynaklanan fark kullanılarak hesaplanmıştır.

Memurlara yılın son altı ayında enflasyon farklarına göre ek zam yapılması da masada tartışılan bir konu. Bununla bağlantılı olarak, memurların yeni yıl maaşı ne kadar olacak, memur ve emekli memurların TL'si ne olacak sorusu ele alınacak. İşte Ocak 2023'teki resmi geçişle ilgili mevcut durum ve ayrıntılar.

TEMMUZ AYI EN YÜKSEK MEMUR VE EMEKL MAAŞI RAKAMLARI!

Temmuz ayı faiz artışının ardından emekli maaşları altı aylık enflasyon oranı olan %42,35 arttı. Memurlar için enflasyon farkı yüzde 34,85 olurken, ücret artışı yüzde 7 oldu. Bunun sonucunda memur ve emekli memur maaşları %41,68 oranında artmıştır.

Memur maaşları Ocak 2022 zammında %30,95 artarken genel olarak %85 ​​arttı. İşte memurlar için 4 aylık enflasyon oranı ve maaş zamları hesaplaması ve son açıklama...

EKİM ENFLASYONU AÇIKLANDI!

Maliye Bakanlığına 10 müfettiş alımı yapılacak Maliye Bakanlığına 10 müfettiş alımı yapılacak

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok açıdan önemli olacak Ekim ayı enflasyon oranı açıklandı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık 0,51 ve aylık yüzde 3,54 oldu.

Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (2003=100) 2022 Ekim ayı değişim bir önceki aya göre %3,54, bir önceki yılın Aralık ayına göre W,80, bir önceki yılın aynı ayına göre ,51, Aralık ayına göre E.26. -Aylık ortalama Yurt içi üretici fiyat endeksi (Y-ÜFE) yıllık %7,69 veya aylık %7,83 arttı.

Yİ-ÜFE Ekim 2022 (2003=100) bir önceki aya göre %7,83, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,74, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,69 arttı, 12 kişi için ortalama %2,93. Ay.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARINDA 4 AYLIK ARTIŞ YAŞANACAK

Ekim ayında yapılan zam sonrası 4 aylık emekli maaşları ve memur zam oranları belli oldu. Yapılan hesaplamalara göre 4 aylık resmi büyüme oranı %11,84 oldu.

Devlet memurları ve emekli memurlar yılda iki kez enflasyon farkı ile altı aylık enflasyon verilerinden ücret artışları toplamı kadar ücret artışı almaktadır. Enflasyon farkı, bir önceki dönemde belirlenen tarife artışlarının üzerinde altı aylık enflasyona karşılık gelmektedir.

Merkez Bankası (TCMB), Kasım ayı 'Piyasa Katılımcı Anketi'ni yayımladı. Kurum ve finans sektörlerinden temsilci ve uzmanlardan oluşan 41 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla enflasyon beklentileri %68,06 oldu.

Merkez bankaları yüzde kaç bekliyor? Merkez Bankası Başkanı Shahap Kavtuor, "Enflasyon Raporu 2022-IV" başlıklı sunumunda yüzde 65,2'lik enflasyon tahminini açıkladı.

AA Finans'ın anketine katılan ekonomistlerin yılsonu enflasyon beklentisi %73,88'den %73,12'ye geriledi. Kasım ayı Piyasa Katılımcı Anketi, Merkez Bankası Beklentileri ve AA Finans ekonomistlerinin enflasyon beklentileri olmak üzere üç önemli verinin ortalaması %68,80 oldu. Bu, memurlar için azami ve asgari maaş beklentileri yarattı.