Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmesine göre:
Ülkemizin Marmara (Sakarya ve Birezik hariç), Ege kıyıları, Batı Akdeniz, doğu-güneydoğu Anadolu, Denizli, Uşak, Manisa, Elazığ, Bingöl ve Şırnak çevrelerinin parçalı çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sağanak yağış ve ara sıra gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların Denizli, Manisa ve Batı Antalya'da yoğun, İzmir, Muğla, Aydın ve Çanakkale çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

Sıcaklık:
Ege kıyılarında 2-4 derece azalacağı, Doğu Marmara ve Batı Karadeniz'de ise 3-5 derece artacağı tahmin ediliyor. Diğer yerlerde, sürekli olarak mevsimsel ortalamaların üzerinde önemli bir değişiklik olmadı. Rüzgâr:
Güney Marmara, Ege Denizi, Batı Akdeniz, Orta Karadeniz ve Karadeniz'in doğu iç kesimlerinde güney yönlerden 40-70 km/sa hızında zayıf, ara sıra orta kuvvette rüzgarlar görülecek.
Şiddetli yağmur uyarısı:
Yağışların Denizli, Manisa ve Batı Antalya'da kuvvetli, İzmir, Muğla, Aydın ve Çanakkale çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Bu nedenle, sel, sel, yıldırım ve yerel dolu, toprak kayması, kasırga tehditleri ve şiddetli rüzgarlar gibi olumsuz faktörlerin farkında olun ve bunlara karşı tetikte olun.
Güçlü rüzgar uyarısı:
Güney Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde kuvvetli rüzgar (40-70 km/sa) bekleniyor, olumsuz etkileri olabilecek ve tedbirli olunması gerekiyor.

5 il için turuncu kod uyarısı

Antalya ve Manisa sarıdır. Balıkesir, İzmir, Muğla, Aydın ve Çanakkale için turuncu uyarılar yapıldı.

Turuncu uyarılar ne anlama geliyor? Hava tehlikeli:
Öngörülen hava olayları nadiren gözlemlenir. Hasar veya kayıp riski vardır. Son derece dikkatli olmalı ve mevcut hava koşullarını ve tahminlerini gözlemlemelisiniz.

İzmir'e uyarı

İzmir Meteoroloji Dairesi, sabah saatlerinden itibaren il genelinde kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini, güney ve doğu kesimlerinde ise çok kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini duyurdu. Vatandaşlardan ani sel, sel, yıldırım düşmesi, yerel dolu ve trafik aksamaları gibi olumsuz olaylara dikkat etmeleri isteniyor. 2. Bölge Meteoroloji İşleri, İzmir için sağanak yağış uyarısında bulunarak, sağanak yağışın saat 09.00'da başlayıp saat 21.00'e kadar aralıklı olarak devam edeceğini bildirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: İzmir ilinde kuvvetli (20-50 kg/m2), yerel olarak çok kuvvetli (50-75 kg/m2), güney ve doğu ilçeleri (Seferihisar, Menderes), Turbari, Selçuk, Vindal, Tire, Ödemiş , Vader, Kiraz) çok güçlü ve yerel olarak önemli olduğu tahmin edilmektedir (51-100 kg/m2).

Yağmurla birlikte rüzgarın zaman zaman güneyden kuvvetli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Ani sel, sel, yıldırım düşmesi, yerel dolu ve ulaşım kesintileri gibi olumsuz etkiler not edilmeli ve izlenmelidir.

bölgemizdeki hava durumu

Marmara

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinde (Sakarya ve Birezik hariç) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Çanakkale çevresinde bazı yerlerde çok şiddetli ve şiddetli yağış bekleniyor. rüzgarın güneybatıdan kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

Ege Denizi

Ege kıyılarında yer alan Denizli, Manisa ve Uşak ilçelerinde hava parçalı bulutlu, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Denizli ve Manisa çevrelerinde kuvvetli, İzmir, Muğla ve Aydın yörelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Güney rüzgarının kuvvetli (40-70km/sa) esmesi bekleniyor. Akdeniz

Batı Akdeniz'de parçalı ve yoğun bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Antalya'nın batısında yerel olarak sağanak yağış bekleniyor.

iç Anadolu

Yer yer bulutlu görünüyor.

Batı Karadeniz

Parçalı bulutlu, geçmesi bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz

Yer yer bulutlu görünüyor. Rüzgarın güney iç kesimlerden kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.