Otomobillerin ÖTV bazında belirlenmesinde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle, matrah alt sınırı 120 bin liradan 184 bin liraya yükseltildi. Bu değişikliğin araçların fiyatını 595 bin TL'nin altına düşürmesi bekleniyor. Yönetmeliğin ayrıca düşen kullanılmış araba fiyatlarına da yansıması bekleniyor.

Vergi matrahı düzenlemesi, ÖTV oranını sabit tutmakta, vergi matrahını genişletmekte ve bazı araçlardan alınan ÖTV'yi düşürmektedir. 1600cc'den büyük motor silindir hacmine sahip otomobiller ve neredeyse tüm ithal otomobiller için tabanda herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Yeni düzenlemelerle ilgili açıklama yapan İstanbul Otomobil Satıcıları Derneği (İMAS) Başkan Yardımcısı Görkem Konu şunları söyledi: "Yönetmeliğin hemen uygulanması piyasada memnuniyetle karşılandı. Çünkü hem satıcıdan hem de vatandaştan beklentiler vardı. Artık kısıtlamalar kalktığı için alıcılar buna göre hareket edecek."

İKİNCİ EL ARABALAR İNDİRİMDEN ETKİLENECEK!

2. el piyasasında araç fiyatlarındaki düşüşün temel düzenlemelere yansıyacağını söyleyen Konu, "Yönetmelik benzinli ve dizel araçlar ile B sınıfı araçlarda 595 bin liranın altında indirim yapılmasını sağlayacak. Etkileyen bir faktör oldu. Özellikle manuel vitesli araçlarda ve ağırlıklı olarak Türkiye'de üretilen bazı B-Sınıfı otomatik araçlarda %6-12'lik indirimlerle pazarı etkileyen düzenlemeler. Bu durum yeni araç almak isteyen vatandaşlar için olumlu bir gelişme. Bu kural yeni arabalar için geçerlidir, ancak yaklaşık %5'lik bir düşüş aynı sınıf ve kategorideki kullanılmış arabaları etkiler.

Görkem Konu: "Bu düzenlemenin Türkiye'de üretilen araçların fiyatını düşürmesi bekleniyor. 595 bin TL'nin üzerindeki araçlar için bu düzenleme geçerli değil. Bu sınırın aşılması yeniden fiyat artışına neden olabilir. Bence artık araba almanın zamanı geldi. Bu düzenleme aracı eski vergi sınıfına döndürdü diyebiliriz. Dünyanın bir enflasyon sorunu var. Dolayısıyla kur dalgalanmaları olmadan da chip krizi, yükselen enerji maliyetleri gibi sebeplerle araç fiyatları yükselebiliyor. İleride maliyetler artarsa ​​yeniden yapılanma olabilir" dedi.

Düzenleme sonrası birçok model arabanın fiyatı düştü. Fiat Egea'nın eski fiyatı 402.000 TL'den 355.500 TL'ye, Renault Clio marka otomobiller ise 448.000 TL'den 373.000 TL'ye geriledi. Renault Megane otomobiller 573 bin TL'den 542 bin TL'ye, Hyundai i20 modelleri ise 437 bin TL'den 364 bin 100 TL'ye düştü.