Petrolün varil fiyatı geçtiğimiz hafta yüzde 9 oranında düşüş yaşadı. Benzine geçen hafta iki kere indirim yapıldı. Akaryakıt fiyatlarını merak eden vatandaş bu hafta indirim olup olmayacağını merak ediyor. İşte detaylar…

Brent petrolün varil fiyatı geçtiğimiz hafta yüzde 9 düşüş yaşayarak 87,6 dolara geriledi. Amerika Birleşik Devletleri için gösterge fiyatı olan Batı Teksas’ta petrolün kaybı yüzde 10’a yaklaştı ve varil fiyatı 80,1 dolara düştü. Mart ayından beri yaşanan en sert düşüş olarak tarihe geçti.

Buna göre; ABD petrol fiyatları, üretim kısıntısı nedeniyle zirvenin yüzde 14 gerisine düştü. İngiliz Financial Times Gazetesi, Çin’in petrol fiyatlarındaki düşüşe nedenini talebin azalması olarak gösterdi.

Ukrayna-Rusya Savaşı, yaptırımlar ve OPEC+’in aldığı üretimi düşürme kararları petrolün fiyatının artmasına sebep olurken, küresel ekonomideki yavaşlama ve resesyon ihtimali fiyatların aşağı doğru çekilmesine neden oldu. ABD Merkez Bankası FED’in uyguladığı politikalar resesyon riskine rağmen, petrol fiyatlarının düşmesini sağlıyor.

BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM YAPILACAK MI?

Geçtiğimiz hafta 17 Kasım Perşembe günü benzinin litre fiyatına 77 kuruş ve 19 Kasım Cumartesi günü 75 kuruş indirim gelmişti.

Benzinin litre fiyatı güncel olarak İstanbul’da 21,19 TL, Ankara’da 21,35 TL, İzmir’de ise 21,36 TL’ye geriledi. Ayrıca motorine de 15 Kasım Salı günü 1, 54 TL’lik bir indirim gelmişti. Son olarak motorinin illere göre fiyatı şekildedir:

·         Ankara: 24,92

·         İstanbul: 24,79 TL

·         İzmir: 24,96

RUSYA’NIN PETROLÜNE YAPTIRIM UYGULANIYOR

Avrupa Birliği tarafından Temmuz ayında onaylanan 6. Yaptırım paketi kapsamında, Rusya’dan deniz yoluyla temin edilen ham petrolün 5 Aralık, rafine petrolün ise 5 Şubat itibariyle tamamen kesilmesine kararı alınmıştı.

Ayrıca geçen ay, Rusya’dan üçüncü ülkelere aktarılan petrolün de taşınması kararı 8. Yaptırım paketi ile kısıtlamalar içermeye başladı.