Ekim ayında çoğu banka emekli promosyon tutarlarını yukarıya yönlü güncellerken, amaçladığı müşteri sayısına ulaşan kimi bankalarda ya güncelleme yapmadı ya da aşağı yönlü revizeye gitti. Yüzde 42’yi aşan emekli ve memur Temmuz zammı ardından bankaların müşteri kazanım talebi körüklenirken, özel bankaların kafasını çektiği bu yarışta kamu bankaları geri kalmıştı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank’ın maaşa göre emeklilere verilen promosyon parası 750 TL’yi geçmiyordu. Kamu bankalarında emekli maaşı 1.500 TL ve altında olanlar 500 TL, 1.500-2.500 TL arasında emekli aylığı olanlar 625 TL, 2.500 TL ve üstünde olanlar ise üç yıllığına 750 TL promosyon alıyordu.

Hal böyle olunca çoğu emekli maaşını özel bankalara taşıyarak özel bankaların verdiği yüksek emekli promosyon imkanından yararlandı. Anadolu’nun ufak bölgelerinde yaşam sürdüren emekliler, oralarda özel bankalar bulunmadığı için yüksek emekli promosyonu fırsatından yararlanamamıştı.

Ekim ayında kamu bankaları da hükümetin de talimatıyla emekli promosyonu hazırlığını yaptı ve yeni maaş promosyonları belli oldu. Ziraat Bankası internet sitesinde yeni promosyon sayısını duyururken, Vakıfbank ve Halkbank şimdilik güncellemeye gitmedi. 10.000 TL üstünde emekli aylığı alanlara 5.000 TL tutarında olmak üzere, 3 senelik peşin promosyon ödemesi yapılacak. Hak sahiplerinden 2020 senesine dair devam eden promosyon tutarlarını iade etmeden başvuruları alınabilecek olup, 2022 promosyon ödemesi yapılırken önceki devreye dair iade tutarı sistemsel olarak mahsup edilecektir.