Devlet, enflasyonunun artması sebebiyle faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşa destek olmaya devam ediyor. Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşın, faturaları da ödemesi de bir o kadar zora girdi. Fatura desteği vererek bu zor zamanların biraz daha kolay geçmesi için yük hafifletilmeye çalışılıyor.

Elektrik faturası desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların kimlik kartları ile bir PTT şubesine gitmesi yapması gereken tek şart. Desteği nakit olarak alamıyorsunuz ancak ödeme sırasında direkt faturanızı teslim ediyorsunuz işlem o şekilde sona eriyor.

EVDE KAÇ KİŞİ OLDUĞUNA GÖRE ÖDEME YAPILIYOR

Devletin sunduğu bu destek paketinde hanede kaç kişinin yaşadığı önemli bir başka bir ayrıntı olarak önümüze çıkıyor. Son yapılan doğal gaz, su, kira ve elektrik gibi zamlardan sonra vatandaş iyice zamlara boğulmuştu. Ancak devletin sağladığı bu elektrik desteği biraz olsun vatandaşın nefes almasını sağlayacak. Elektrik faturasını ödeme desteği dediğimiz gibi nakit olarak yapılmıyor. Başvuran kişinin hanesinde yaşayan kişi sayısı baz alınarak 140 ila 260 TL arasında bir destek sağlanıyor.

Buna göre yapılan elektrik harcaması hesaplamaları şu şekilde gerçekleştiriliyor: Bir ila iki kişilik hane halkı sayısı varsa aylık 75 kilovatsaat yani 130 TL ödeme yapılıyor. Hanede 3 kişi varsa aylık 100 kilovatsaat yani 173 TL’lik bir yardım, dört kişilik hane halkı için 125 kilovatsaat yani 216 TL’lik, hane halkı sayısı 5 ve üzeri için ise aylık 150 kilovatsaat yani 260 TL’lik bir elektrik yardımı sağlanıyor.

Eğer elektrik faturanız bu tutarları aşıyorsa, devlet desteği toplam faturalandırmadan çıkarılıp kalan tutarı siz ödüyorsunuz. Örneğin 3 kişilik bir aileniz var ve elektrik faturanız 200 TL geldiyse, siz yalnızca 27 TL ödemiş olacaksınız.