2020 Teşvik Sorgulama ve Potansiyel İşveren Teşvikleri

Sgk teşvik kapsamında işveren olarak payınıza düşen teşvikleri sorgulayabilmeniz için birçok seçenek bulunmaktadır.

SGK/İŞ/KOSGEB 30.04.2020, 14:19
17
2020 Teşvik Sorgulama ve Potansiyel İşveren Teşvikleri

Sgk Teşvik Sorgulama 2020

Sgk teşvik işlemleri günümüzde çok fazla konuşulmaktadır. Özellikle zor bir süreçten geçtiğimiz bu günde teşvik ile ilgili hem işverenleri hem de işçileri ilgilendiren ve işlerine yarayan birçok düzenleme yapılmaktadır. Sgk teşvik kapsamında işveren olarak yararlanacağınız birçok teşvik bulunmaktadır. Bu teşvikler işveren olarak sizin maddi yükünüzü rahatlatacak hem de istihdama olumlu yöne katkı yapmanızı sağlayacaktır. Ekonomik anlamda ülke gelirinin rahatlaması için istihdam çok önemlidir. Ülkemizde işsizlik durumunu düşünecek olursak birçok işveren çalışanının sgk prim masraflarından dolayı işçi çalıştırmak istememekte işçiye yapacağım masrafı cebime koyarım mantığında hareket etmektedir. Bu gibi düşüncelerin önüne geçmek için bu teşvik uygulamaları oldukça faydalı olmuştur.

Ssk Teşvik Sorgulama İşlemleri

Sgk teşvik kapsamında işveren olarak payınıza düşen teşvikleri sorgulayabilmeniz için birçok seçenek bulunmaktadır. Günümüzde her şeyin onlıne sisteme döküldüğü bu sistemde işveren olarak kendi teşviklerinizi e devlet üzerinden rahatça sorgulayabilirsiniz. Bunun için kurumsal e devlet şifreniz ile sisteme girmeniz gerekiyor. Girdikten sonraki adımlar son derece basit. Arama butonuna işveren teşvik sorgulama yazdığınızda 2020 yılı için gerekli olan şartlar bazında sistem sizi yönlendirecektir. Normal süreçlerde sgk il ve ilçe müdürlüklerinden de rahatça sorgulama yaptırabilirsiniz ancak şu günlerde evde kalınması gerektiğinden özellikle birçok işlem için onlıne sistem kurulmuştur. Bu işlemlerin başında da teşvik sorgulama işlemleri gelmektedir.

2020 İşveren Teşvikleri

İşveren olarak ister bir isterseniz birden fazla teşvikten yararlanma hakkınız bulunmaktadır. Bunun şartlarını detaylı bir şekilde internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Ancak burada özetlemek gerekirse teşvik şartlarından yararlanabilmeniz için;

  • Kaçak işçi çalıştırmamanız gerekmektedir.
  • Kaçak işçi konusunda daha önceden aldığınız bir ceza olmamalıdır.
  • Geçmişe dönük prim borcunuz olmamalıdır.
  • Prim borçlarınızın düzenli yapılmış olması gerekmektedir.

İşverenin işini en çok kolaylaştıran teşviklerden bir tanesi asgari ücret teşviğidir. Yayınlanan yasa ile 2020 yılı için asgari teşviği 75 tl’dir. Bu teşvikten yararlanabilmeniz için ayrıca bir başvuru yapmanıza gerek bulunmuyor. Sistem tüm teşvikleri ayrı ayrı otomatik olarak hesaplıyor. İlk defa 2020 yılında tescil edilmiş iş yerleri ile 2020 yılında çalışanı olmayan işyerlerinin sgk prim desteğinden yararlanabilmeleri için işyerinin geçmiş prim borcunun olmaması gerekmektedir. Teşvikler için öncelikle işe aldığınız kişiler için de bir takım kriterlere bakılıyor. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz,

  • İşe aldığınız çalışanın 4a kapsamında son altı aylık dönemde sigorta kaydının olmaması
  • İşe aldığınız kişinin 18-29 yaş aralığında olması

Bu gibi kriterler işe alınan kişiye uygulanacak kriterlerdir. İşkura kaydı olan kişilerde bu yaş şartı aranmamaktadır.

Potansiyel İşveren Teşvikleri

İşveren için hangi teşviklerin olduğu ve hangi teşviklerin o işverene uygun olduğu gibi mevcut sistemde bir sorgulama bulunuyor. Aynı zamanda sisteme girdiğinizde işveren olarak potansiyel teşvikleriniz de sizin için gösteriliyor. Bu sisteme siz kendi kurumsal şifre bilgileriniz ile girdiğinizde sistem sizin için mevcut potansiyel teşvikleri sıralandırmaktadır. Bu durumda siz kendi işinize göre en uygun teşvikleri görebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz şartları karşıladığınızda hem işveren olarak siz hem de işe aldığınız kişi daha da rahat çalışacaktır. Bu şartları sağlamanız halinde 24 ay süre ile işçinin brüt kazancının %17’si üzerinden prim ödemesi yapmış oluyorsunuz. Ayrıca işçi işkura kayıtlı işsiz olan gruptan işe alınmış ise bu durumda teşvikten altı ay daha yararlanıyorsunuz. Teşvik kapsamında asgari ücret desteği ile birlikte asgari ücretli bir çalışan için ödeyeceğiniz ücret 2020 yılı için 500,11 tl olacaktır.

Yorumlar (0)
22°
az bulutlu