2020 Yılı Emekli Maaşı Zammı Ne Durumda?

2000 yılına kadar emekli maaşları gösterge ve katsayı sistemine göre hesaplanıyordu. 2008 yılından sonra emeklilik hesabında farklı etkenler değerlendirilmeye başladı. Emekli maaşları, vatandaşların çalıştığı süreye ve prim miktarına göre belirlenmektedir. Daha uzun çalışan ve daha yüksek prim ödeyenler daha fazla emekli maaşı alıyor. Emekli maaşları her yılın ocak ayı ve temmuz aylarındaki enflasyon farklarına göre güncellenmektedir. Enflasyon farklına göre emekli maaşlarına her yıl 2 kez zam yapılıyor. Emekli zammı 2020 yılında da 2 kez yapılacaktır.

SGK/İŞ/KOSGEB 08.05.2020, 15:04
2020 Yılı Emekli Maaşı Zammı Ne Durumda?

Emekli Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Emekleri maaşlarının hesaplanması konusunda vatandaşların ne kadar süre çalıştığı ve ödediği prim dikkate alınıyor. Bugün emeklilik talebinde bulunanların büyük bir kısmını SSK’lılar oluşturmaktadır. 2000 yılı öncesinde çalışan SSK’lıların aylıkları hesaplanırken 2000 yılından öncesi ve 2008 Ekim sonrası ayrı ayrı değerlendirilmektedir. 3 ayrı hesaplama ile SSK’lıların emekli aylığı belirleniyor.

Emekli sandığı emeklilerinin maaşları memurların derece, kademe ve hizmet süresi üzerinden hesaplanmaktadır. Emekli sandığı memur emeklilerinin maaşları hesaplanırken şunlar dikkate alınır:

  • Memurun 657 sayılı kanunun 43. Maddesindeki gösterge rakamı
  • Cetveldeki ek gösterge rakamları
  • Her yıl güncellenen memur maaş katsayısı
  • Taban aylıkları ve kıdem aylıkları
  • Memurun unvanına göre düzenlenen madde
  • Özel hizmet tazminatı
  • Makam, görev, temsil tazminatları
  • Hizmet süreleri

Emekli sandığı emeklilerin maaşlarını etkileyen en önemli faktör ek gösterge rakamlarıdır. Ek gösterge rakamları memurların unvanına bağlı olarak değişmektedir.

Bağ-Kur’luların maaşlarının hesaplanmaları da SSK’lıların maaş hesaplamaları ile benzerdir. Bağ-Kur’luların emekli maaşları hesaplanırken 2000 yılından öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere üç farklı tarih dikkate alınmaktadır. 2000 öncesi için dönem gösterge sistemine bakılır. 2000 sonrası primleri güncelleme katsayısı da dahil edilerek hesaplanır. Bağ-Kur emeklilerinin maaş hesaplamasını SSK’dan ayıran 2008 Ekim ayına kadar basamak sistemine göre prim ödemiş olmalıdır.

Bağ-Kur emekli aylığı hesaplanırken 2000 öncesinde ne kadar fazla prim ödenmişse o kadar yüksek olmaktadır. 2000 yılı öncesi ve bugünkü değerler dikkate alınarak emekli aylığı hesaplanmaktadır. Ekim sonrası için Güncelleme Katsayısı dikkate alınır ve son olarak üç döneme ait maaşlar birleştirilerek bugünkü aylıklar hesaplanır.

Emekli Maaş Zammı

Emekli zammı ne kadar oldu 2020 yılında da oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. 2020 yılında yapılan toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en düşük emekli maaşını duyurdu. Emekliler için yapılan açıklamalara göre emeklilerin bayram ikramiyesi Nisan ayında ödenecek. En düşük emekli maaşı ise 256 TL 21 kuruştan 500 TL’ye çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada emekli maaşının en düşük 1.500 TL olduğu ifade edildi.

2020 Ocak ayı itibari ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6,49 oranında zam almıştır. Memurların emekli maaşlarının en düşük tutarı ise 3.510 TL’dir. Yapılan açıklamalar doğrultusunda en düşük emekli aylığı 2 bin 522 TL’den 2 bin 660 TL’ye yükseldi. En düşük memur emeklisi 3.500 TL aldı. Emekli maaşı zammı ile en düşük SSK emeklisi 1256 TL 21 kuruş maaş almaktadır. En düşük Bağ-Kur emeklisi ise 1784 TL 11 kuruş maaş almaktadır.

Emekliler için yapılan açıklamalardan biri de aylıkların nasıl alınacağıydı. Coronavirüs salgını sebebi ile evlerinde kalması gereken yaşlıların maaşlarını nasıl alacağı konusunda bakanlıktan açıklama yapıldı. 76 yaş ve üzeri emeklilerin maaşları isterlerse evlerine gönderilecek. Bayram ikramiyesi açıklaması da yapılan toplantıdan sonra yetkililer bayram ikramiyesinin Nisan aynın başında ödeneceğini açıkladı.

Yorumlar (0)