Devletin Gözlük Yardımı Hakkında Bilgi

İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı gözlük kullanmaktadır. Gözlük fiyatlarının devlet tarafından desteklendiği durumlar vardır. Sigortalılar devlet desteği ile gözlük alma hakkına sahiptir. Devlet desteği ile gözlük almak için Devlet Hastanelerinin Göz Polikliniklerinden randevu alabilir ve rahatsızlığınızın tespit edilmesi halinde gözlük almanız gerekiyorsa devlet destekli gözlük alabilirsiniz.

SGK/İŞ/KOSGEB 13.05.2020, 16:07
Devletin Gözlük Yardımı Hakkında Bilgi

Gözlük Yardım Bedelleri

Devletin gözlük yardımı hakkında bilgi sahibi olmanız halinde devlet desteği ile gözlük alabiliyorsunuz. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer alıyorsanız devlet desteği ile 3 yılda bir kez devlet yardımı ile gözlük alabiliyorsunuz. Sosyal Güvenlik Kurumu yardım bedelleri aşağıdaki gibidir:

  • Uzak çerçeve bedeli 37,80 TL
  • Yakın çerçeve bedeli 37,80 TL
  • Yerli üretim çerçeve yardım bedeli 43, 20 TL
  • Cam için ödenen yardım bedelleri 10 TL ve 16 TL arasında değişmektedir.

Çerçeve yardımı hesaplanması aşamasında-2.00 miyop hastaları için ödenen cam ücreti 10,97 TL’dir. SGK bünyesinde yer alan emekliler için de aynı tutarda cam fiyatı ödenmektedir. Devletten alabileceğiniz gözlük ve cam fiyatları yardım bedelleridir. Yani devletten çerçeve ve gözlük alamıyorsunuz. Almak istediğiniz çerçeve ve gözlük camına göre belirlenen fiyattan devletin yardım bedeli düşürülür ve kalan ücreti ödemeniz gerekir.

Gözlük Hakkı Sorgulama

SGK bünyesinde yer alanlar için devlet üç yılda bir gözlük yardımı yapmaktadır. Devletin gözlük yardımı hakkında bilgi almak için E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. E-devlet sisteminde gözlük yardımı alan kişilerin bilgileri kayıtlıdır. Dilerseniz E-devlet sistemi üzerinden gözlük hakkınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Gözlük camınızı ne zaman değiştirebileceğinizi sorgulamak için SMS sistemi de kullanabilirsiniz. Gözlüğünüzü yenilemek istiyorsanız CAM T.C. AİLE SIRA NO bilgilerini yazarak 5502 numarasına kısa mesaj gönderebilirsiniz. Mesaj göndermeniz ardından ne zaman gözlük alma hakkınız doğacağı konusunda bilgi veren SMS gönderilecektir.

3 Yıldan Önce Gözlük Değiştirmek için Devlet Destek Veriyor Mu?

Devletin gözlük yardımı hakkında bilgi verirken devletin çerçeve ve gözlük camı vermediği sadece yardım ettiğini söylemek gerekiyor. Devlet, üç yılda bir kez olmak üzere çerçeve ve gözlük camı için yardım etmektedir. Yardım bedellerine göre çerçeve ve cam fiyatlarından devletin verdiği destek düşer. Kalan fiyatı ödemeniz gerekir ve üç yıldan erken yardım alamazsınız. Ancak istisnai durumlar da vardır. 2 durum için üç yıldan önce devlet yardım etmektedir. Diyopritik ve gelişim çağında olan çocuklar için devlet 3 yıldan önce yardım veriyor.

Diyopritik, göze gelen ışınlarını kurma gücünü ifade ediyor. 0,5 oranında artış olması halinde devlet tarafından camların karşılanması söz konusudur. Bunun için Devlet Hastanelerinin Göz Hastalıklarına doktoruna gitmeniz gerekiyor. Muayene olmanız halinde yeni bir gözlük reçetesi yazılırsa üç yıldan erken yardım alabilirsiniz. Gelişim çağında olan ve numaralı gözlük kullanan çocuklar için de devlet yardımı üç yıldan erken yapılmaktadır.

Reçete ile Alınacak Gözlükler Hangileridir?

SGK bünyesinde yer alan kişilere devlet gözlük yardımı yapmaktadır. Gözlük yardımı almak isteyen kişilerin yeterli primi ödemiş olması gerekiyor. Bununla birlikte gözlük yardımı alınması için muayene olduktan sonra reçete yazılması gerekir. Reçete ile alınabilecek gözlükler numaralı gözlükler olabilir. Devlet, gözlük yardımı yaparken çerçeve ve cam vermemekle birlikte yalnızca bir kısmını ödemektedir.

Devletin gözlük yardımı hakkında bilgi almak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de reçete ile güneş gözlüğü alınır mı? Reçete ile alabileceğiniz gözlükler yalnızca devletin yardım kapsamında giren dereceli gözlüklerdir. Ancak güneş gözlükleri, devletin yardım ettiği gözlükler arasında girmiyor.

Yorumlar (0)