Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

Emekli olsam ne kadar maaş alırım? Emekli aylığım ne kadar olur? Sizi bilgilendirmek için makale hazırladık...

SGK/İŞ/KOSGEB 27.04.2020, 14:11
Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

Çalışan bir çok insanın merak ettiği soru ne zaman emekli olurum ve ne kadar maaş alırım. Bu durum iş veren kişiler için de geçerli. İlk olarak emekli olmasınız için sosyal güvenlik kurumundan çalışan priminizi tamamlamanız veya Bağkur üzerinden prim ödemelerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Bu prim tamamlama durumu da sigorta başlangıç tarihinize göre değişkenlik göstermektedir. Daha sonrasın da priminizi tamamlamanız durumun da emekli olacağınız yaşınızın gelmiş olması gerekmekte. Emeklilik yaşı sigorta başlangıç yılınız veya sigortalıyken sosyal güvenlik kurumunun belirlediği zorunlu durumlardan birini yaşamış olmanıza göre değişmektedir. Bu zorunlu durumlar çalışanın artık iş yapmayacağı iş kazası yaşaması veya büyük bir hastalık yaşayarak iş yapamayacağı duruma gelmesi gibi durumlarla değişkenlik göstermektedir.

Eğer bütün şartları oluşturduğunuza inanıyorsanız emekli olunca ne kadar emekli maaşı alırım, emekli olsam ne kadar maaş alırım, emekli aylığım ne kadar olur sorusunuz cevabını veriyorum. Çalıştığınız iş yerinde aldığınız maaşa veya kıdeminize göre primlerin ödenme miktarı değişmektedir. Şöyle ki askeri ücretle çalışan bir işçi ile müdürünün priminin arasında farklılık vardır. Bu durum Bağkur ödemesi yapan kişiler için de geçerlidir. Esnaf Bağkur’u ile Tarım Bağkur’u ödemeleri arasında da fark oluşmaktadır. Bu durum da emekli olduğunuz zaman alacağınız emekli maaşını etkilemektedir. Emekli olduğunuz zaman size verilen bir toplu para vardır. Bu toplu paranın ne kadar olacağı bile priminizin yüksekliği veya azlığına göre değişkenlik göstermektedir.

Her sene emekli maaşları da dahil olmak üzere çalışan ücretlerine zam gelmektedir. Zamlar o sene ki enflasyon oranına ve açlık sınırına göre değişkenlik göstermektedir. Emekli olduğunuz tarih de sizin ile aynı prime sahip olan eski emekliler ile aynı şekil de zamdan yararlanacak ve aynı ücreti alacaksınızdır. Fakat bu zamlar yıllar öncesinden bilinmemektedir. Her senenin ilk ayların da belli olan zam oranı önceden hesaplanamamaktadır. O yüzden ileri ki süreçler de emekli olarak emekli maaşına bağlanacak kişiler için belirlenmiş bir maaş ödemesi hakkında bilgi vermek imkansızdır.

Emekli olacağınız süreçte son 5 yılda çalıştığınız rütbeye yani priminizin son 5 yılda hangi miktarda ödendiği önemlidir. Eğer son 5 yılınız yüksek bir prim üzerinden ödendiyse eğer emekli maaşınız da o son ödenen prim üzerinden hesaplanmaktadır. Buna alacağınız toplu ödeme de dahildir. Bağkur ödemisin de bulunanlar emekli olabilmek için Bağkur şartlarını tamamlamalıdır. Bu şartlar prim doldurma veya yaş sınırını tamamlama gibi durumlardır. Daha detaylı bilgi için sosyal güvenlik kurumuna başvurabilir ya da E-Devlet üzerinden bakabilirsiniz. Emekli olunca ne kadar emekli maaşı alırım, emekli olsam ne kadar maaş alırım, emekli aylığım ne kadar olur gibi sorularınızın anladığınız üzere net bir cevabı bulunmamak ile beraber birçok etkene göre değişkenlik göstermektedir. Daha net bir cevap için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak ya da E-Devlet üzerinden sorgulama yaparak ulaşabilirsiniz. Fakat bu mecralarda da sizin ne zaman emekli olacağınıza dair bilgilere ulaşmanız mümkün. İleri ki yıllar da emekli olacak kişilerin önceden emekli maaşı bilgisine ulaşması ne yazık ki şuan için mümkün olan bir durum değil. Priminizin hangi seviyeden ödendiğini öğrenerek en azından ileri ki yıllar da hangi seviye de bir emekli maaşı alacağınızı öğrenerek kıyaslama yapabilirsiniz. Bu da size en azından bir kıyaslama şansı verir.

Yorumlar (0)