Emeklilik Nedir? Emekli Olmak İçin Neler Dikkate Alınmalıdır?

Her çalışan emekli olacağı zamanı dört gözle beklemektedir. Çünkü başka işte çalışma ihtiyacı olmadan geçinmeye yeterli olan devlet tarafından karar verilen tutarda maaş almaktadırlar. Peki bu süreçte nelere dikkat etmeliyiz?

SGK/İŞ/KOSGEB 01.05.2020, 13:37
27
Emeklilik Nedir? Emekli Olmak İçin Neler Dikkate Alınmalıdır?

Emeklilik nedir?

Emeklilik devlet sistemi içerisinde devletin koyduğu süreler boyunca devlete hizmet etmiş ve yasal olara bunu kayıt altına aldırmış kişileri belirli bir süreler sonrası çalışmadan devletin yasal olanaklarından karşılıksız faydalanması ve belirli bir miktar maaş alması demektir.

Emeklilik her ülke için ayrı sistemlerdir her ülke kendi sigorta ve emeklilik sistemi uygulamakta ve buna göre çalışanlarını emekli etmektedir. Çalışanlar emeklilik için kendi ülkesinin sigorta kurumlarına bağlı olarak çalıştıklarından ülkesi dışında çalışma süreleri varsa ayrıca eklenmesi sağlanmalıdır

Emeklilik süreleri

Emeklilik sistemleri sürekli bir değişime uğrasa da en son yapılan değişiklikle kademeli emeklilik sistemine geçilmiş ve yıllara göre yatırılan sigorta süreleri değerlendirilerek emeklilik yoluna gidilmiştir ülkemizde erkekler için emeklilik yaşı iki bin yılından sonra sigorta başlangıcı olanlar için altmış beş kadınlar için altmış olarak belirlenmiştir.daha önceki yıllarda sigortalı olarak işe girenler için kademeli emeklilik uygulaması mevcuttur çalıştığı yıla göre elli yedi yada elli dört yaşında emekli olabilecek durumda olan çalışanlarımızda mevcuttur.

Emekli olmak için Neler Dikkate Alınmaktadır?

Emekli olabilmek uzun yıllar sigortalı olarak çalışmış olmak gerekmektedir. Bunların dışında askeri borçlanma da emekli olurken sigortanıza gün eklemek amacıyla kullanabilirsiniz askeri borçlanmadan faydalanabilmeniz için askerlik öncesi sigorta girişinin olması gerekmektedir. Ayrıca emekli olurken sigorta başlangıç tarihi de çok önemlidir. Örneğin bin dokuz yüz doksan dokuz tarihli sigorta girişi olanla daha sonraki yıllarda sigorta girişi olanlar arasına emekli olmak açısından fark oluşturabilir.

Emekli Maaşları

Emekli maaşları ülkemizde tatmin edici boyutta değildir yıllarca çalışıp belli bir yaşa geldikten sona olunan emeklilikten insanlar doğal olarak en azından başka işe çalışma ihtiyacı olmadan geçinmeye yeterli olması istenmektedir. Son yıllarda maaşlarda iyileştirmeler yapılsa da ülkenin ekonomik nedenleri daha fazlasına müsaade etmemektedir. Emekliler emekli olduktan sonra çoğu zaman emekli olduktan sonra çalışmakta veya emekliliği geldiği halde emeklilik talep etmeden çalışmaya devam etmektedir.

Ne Zaman Emekli olurum?

Emeklilik herkes tarafından merak edilen ve net olarak araştırılmayan genelde çalışma hayatı içinde kulaktan dolma bilgilerle giden ve yaş ilerledikçe merak edilen bir konu bu soruyu sormaya başladığımızda birkaç yerden cevap bulma şansımız vardır. Gazetelerin iş ve yaşam köşelerinde ve internet ortamında genel bilgiler görebilirsiniz.

Emeklilik bağ kur ve sigortalı olmak üzere iş hayatından emekli olma şekline göre olmakla birlikte malulen emeklilik ve yaşlılıktan dolayı emeklilik gibi emeklilik çeşitleri bulunmaktadır. Ssk üzerinden emekli olan 4a sigortalı olarak emekli olmuş demektir.

Emeklilik sorgulama ve hesaplama

her çalışana emekli olacağı zamanı merak etmektedir bu merakın giderilmesi ve emeklilik için doğru bilgilere ulaşılabilmesi için tc no suyla e devlete girmek ve arama motoruna ne zaman emekli olurum yazıp aratmak çıkan emeklilik hesaplama kısmından sigortalılık başlangıç tarihi gün sayısı ve emekli olacağınız yılı bir tablo şeklinde görebilirsiniz askeri borçlanmayı katarak hesaplamak istediğiniz takdirde askerde geçen süreyi tabloda belirtmeniz gerekecektir sistem askeri borçlanmasız emekli sürenizi veya askeri borçlanma yaparak olacağınız emekli yılınızı verir.

Emeklilik hesaplama için e devlet kullanım şartı yoktur herhangi bir araçla hesap makinesiyle de istediğiniz bilgileri elinizdeyse eğer bu bilgileri girerek ne zaman emekli olabileceğinizi ve ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi hesaplama yolları mevcuttur ayrıca özel olarak yapılan hesaplama programlarıyla da hesaplama yapılabilir.

Yorumlar (0)
22°
az bulutlu