Esnaf ve Kobilere 1000 tl İhtiyaç Desteği

Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketi kapsamında 1000 lira devlet yardımı esnaflarımız ve kobiler için açıklaması

SGK/İŞ/KOSGEB 02.05.2020, 01:54 Gökhan Alkanat
107
Esnaf ve Kobilere 1000 tl İhtiyaç Desteği

Koronavirüs pandemisi sonrasında dünya genelinde ekonomi neredeyse çökme noktasına geldi. İşletmelerin yüzde ellisi kepenk kapatırken, dünya genelinde tüm ülkelerde karantina uygulaması başlatıldı. Yaklaşık elli günlük bir süreyi geride bıraktığımız bugünler de, uzmanların açıklamalarına göre dünya ekonomisinde yüzde 10 küçülme bekleniyor. Ülkemizde de salgın ile mücadele kapsamında Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbir paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. 100 milyon lira bütçeli destek paketi kapsamında dar gelirli aileler, asgari ücretli çalışanlar, kısa çalışma ödeneği alanlar, emekliler ve birçok vatandaşımız için çeşitli destekler açıklandı.

Yaşanan salgın dollayısı ile ekonomik olumsuzluklardan en çok etkilenen kesim ise küçük işletmeler ve esnaflar oldu. Fatura, kira ve banka kredisi ödemelerini düşünen esnaflarımız için bugün Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından bilgi mesajı gönderildi. Bu mesajda esnafların ve kobilerin 1000 liralık devlet yardımına başvuru yapabileceği açıklandı. Eğer şartları sağlıyorsanız ve salgın sonrasında işletmenizi kapatmak zorunda kaldıysanız sizde 1000 TL devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği şartları sağlayan esnaflarımızın 1000 TL yardım başvurusu yapabileceği konusunda bugün tüm üyelerine SMS bilgilendirmesi yaptı.

Gönderilen mesajda şunlar yazılıydı: “Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 1000 TL destek için E-devlet üzerinden başvurular başlamıştır. TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar bugün, pazartesi 2, salı 4, çarşamba 6, perşembe 8 olanlar cuma günü başvuruda bulunabilecektir. Destek için cumartesi pazar günleri T.C. Kimlik Numarası ile ilgili sınırlama olmaksızın başvurabilecekler. İlgili esnafımıza önemle duyrulur ” ifadeleri kullanıldı.

Bişr diğer önemlşi açıklama ise kimler faydalanamayacak oldu. Aşağıda belirtilen yardımları alan esnaflarımız bu yardımdan faydalanamazlar:

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler), İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar, 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri, 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,  İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar eğer bu yardımlardan faydalanmadıysanız 1000 lira devlet desteği için E-Devlet üzerinden başvurunuzu anında gerçekleştirebilirsiniz.

Esnaf 1000 TL Nakdi İhtiyaç İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketi kapsamında 1000 lira devlet yardımı alacak esnaflarımız ve kobilerimiz öncelikle TC kimlik numarası ve şifresiyle E-devlet platformuna giriş yapmalıdır. Karşınıza çıkan sayfada başvuru hakkında uyarı metni sizi karşılayacaktır. Hemen Git diyerek ilgili başvuru ekranına ulaşabilirsiniz. Eğer bu ekran karşınıza çıkmaz ve hangi bölümden başvuru yapacağınızı bilmiyorsanız, arama bölümüne ‘Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu’ yazarak ilgili bölüme ulaşabilirsiniz. Bu bölümde doldurmanız gerek bir başvuru formu bulunmaktadır ve bazı bilgiler otomatik olarak sizin için doldurulmuştur. Hane geliri, son faturalarınız ve hane halkının TC kimlik bilgilerinin girişini yaptıktan sonra devam ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru sırasında yaşadığınız sorun veya yardım talepleriniz için yorum bölümünden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (0)
23°
parçalı bulutlu