İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik 2020

İş yeri açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin yönetmelik 25 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Yeni düzenlemede kahvehane, internet salonu, çay ocağı vb. işletmeler ile ilgili maddeler yer alıyor. Düzenleme kapsamında internet salonlarının nasıl olacağı ve kimlerin internet salonu açabileceği de düzenlenmiştir. Yeni düzenlemede alkol satışı yapan işletmeleri ilgilendiren maddeler de vardır. Bu düzenlemelere göre okullar ile alkol satışı yapılan işletmeler arasında 100 metre mesafe olması gerekiyor.

SGK/İŞ/KOSGEB 20.05.2020, 13:58 15.12.2020, 15:55
İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik 2020

Yeni yönetmelik kapsamında ‘elektronik oyun merkezi’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘internet salonu’ ibaresi eklenmiştir. Yeni yönetmeliğe göre; Meyhane, kahvehane, kıraathane, bar elektronik oyun merkezleri, internet salonu gibi umuma açık yerler ve alkollü içkilerin açık olarak satışlarının yapıldığı yerlerin; eğitim kurumlarına en az 100 metre uzaklıkta olması gerekiyor. Kanunda eğitim kurumları olarak değerlendirilen kurumlar arasında; örgün eğitim kurumları, özel eğitim kurumları, özel öğretim kursları, yükseköğretim hariç öğrenci yurtları ve ana okulları vardır.

İşyeri açma ruhsatı ile ilgili yapılan yeni düzenlemelere göre; İnternet salonu için ruhsat başvurusu yapacak kişilerin Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı olan bilgisayar işletmeni sertifikasına sahip olması gerekiyor. Kanunda veya olarak devam eden düzenlemeye göre en az iki dönem bilgisayar dersi almış olmak ve belgelemek de yeterlidir. Eğer diplomalar yurtdışından alınmışsa mevzuata denk olması gerekir.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yeni Düzenlemeye Göre İnternet Salonları Nasıl Olmalı?

2020 yılı itibari ile düzenlenen yeni yönetmelik internet salonları ile ilgili değişiklikler getirmiştir. Bu değişikliklere göre internet salonu açmak isteyen kişilerin mesleki eğitim diploması olması veya en az 2 yıl bilgisayar eğitimi almış olması gerekiyor.

Yeni düzenlemeye göre internet salonlarının zemin katlarda faaliyet göstermesi yasaklanmıştır.

İnternet salonlarının özelliklerinde de değişiklik getiren düzenlemeye göre; masalar en az 72x52 cm ölçülerinde olacaktır. Masa ile sandalye sırtı arasında en az 55 cm boşluk bulunması gerekiyor.

İnternet salonlarının pencerelerinin, dışarıdan içerisinin görünmesine engel olması da yasaklandı. Yeni düzenlemeye göre içerinin görünmesini engellemeyecek perde, jaluzi vb. kullanılması gerekiyor.

İnternet salonlarının duvarlarında ve ekranlarında mevzuat gereği yasaklanmış olan görseller, oyunlar, lazer fotoğraflar ve sloganlar bulunmasına da izin verilmiyor.

İnternet salonlarında müşteriler arasında paravan ve kabin gibi unsurların olması da yasaklanmıştır. Özel oda türünde internet salonlarına izin verilmeyeceği de yeni düzenlemede yer alıyor.

Yeni Yönetmeliğe Göre İnternet Salonunu Kimler Açabiliyor?

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı konusunda yeni düzenlemeler yapıldı. 2020 yılı itibari ile yapılan düzenlemeler 25 Ocak tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik kapsamında internet salonları ile ilgili düzenlemeler yer alıyor. İnternet salonları işletmek için kimlerin ruhsat alabileceğine de yeni düzenlemede yer vermiştir. Yeni yönetmeliğe göre internet salonları açmak isteyen kişilerin işletme belgesi olması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığınca alınacak olan belgeye sahip olmadan internet salonu açılmıyor.

2020 yılında yapılan düzenlemeye göre internet salonu açmak için en az 2 yıl bilgisayar dersi almış olmak da yeterlidir. Bilgisayar dersi alanların belgeleri olması halinde internet salonu açmasına izin verilmektedir. Eğer bilgisayar eğitimi yurt dışında alınmışsa mevzuata denk gelecek bir eğitim olması gerekiyor. İnternet salonları ile ilgili yapılan düzenlemelere göre yeni salonlarda paravan ve kabin gibi unsurlar olmayacak. Salonların zemin katta olması ve dışarından görünmemesi de artık yasak. İnternet salonlarının yeni düzenleme kapsamında dışarından içerinin görüneceği şekilde hizmet vermesi gerekiyor.

Yorumlar (0)