KOSGEB'den hibe ve sıfır faiz desteği geldi!

KOSGEB'den yeni girişimcilere hibe ve sıfır faiz desteği! 100 bin tl ye kadar teşvikler.

SGK/İŞ/KOSGEB 23.04.2020, 09:05 23.04.2020, 02:40 Gökhan A.
KOSGEB'den hibe ve sıfır faiz desteği geldi!

KOSGEB yeni girişimcileri projeleri ile desteklemeye devam ediyor. KOSGEB mevcut işletmelerini geliştirmek veya yeni işletme kurmak isteyenlere binlerce liralık hibe ve teşvik fırsatı veriyor. Verilen destek. ve teşvikklerden yararlanmak için girişimicilerin belirlenen şartları sağlaması gerekiyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı 1990 yılında kurulan ve Türk ekonomisinin ana damarlarından birisi olan köklü bir kurumdur. Türkiyede ekonomiyi güçlendirme ve geliştirme amacına sahip olan KOSGEB, girişimcilere her dönemde sıfır faiz ve hibe desteği ile maddi yardımlarını sunmayı sürdürüyor. Belirlenen oranlardaki hibe ve teşviklerden yararlanmak için girişimcilerin işletmelerinin KOSGEB'de desteklenen sektörler listesinde yer alması gerekir.

KOSGEB teşvikleri ve hibeleri nelerdir? Kimler bu fırsatlardan yararlanabilir?

KOSGEB destekleri bu zor zamanlarda yeni işletme kurmak isteyen veya işletmesini geliştirmek isteyenlere nefes aldırmak için maddi destek sağlıyor.

Girişim Destekleri: İleri Girişimci Destek Programı, İş Planı Destek Programı, Girişimcilik Destek Programı 
AR-GE, Geleneksek Girişimci Destek Programı, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri: AR-GE ve İnovasyon Destek Programı, Endüstriyel Uygulama Destek Programı, KOBİ TEKNOYATIRIM - KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı, Stratejik Ürün Destek Programı
İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaştırma Destekleri: İşletme Geliştirme Destek Programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı, Yurt Dışı Pazar Destek Programı, İş Birliği Destek Programı, KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, Genel Destek Programı


KOBİ Finansman Destekleri

KOBİ Finansman Destek Programı, Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı
 Laboratuvar Hizmetleri: KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri
İŞGEM/TEKMER Programı: İŞGEM/TEKMER Programı İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI Yeni işletmelerin hayatta kalma şansını arttırmak için geliştirilen destek programıdır. Programın destek unsurları olarak; kuruluş desteği, makine, teçhizat ve yazılım desteği, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği, performans desteği ile sertifika desteği sağlanır.

Yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 300 bin tl,

Orta-Yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 200 bin tl,

Düşük, orta-düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 100 bin tl, 

Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi işletmelere 5.bin tl; sermaye şirketi işletmelere 10 bin tl,


Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği kapsamında 10 bin tl,


Sertifika desteği ile 5 bin tl,


Birinci performans dönemi kapsamında; 180-539 gün ise 5.000 TL, 540-1079 gün ise 10.000 TL, 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL ödenek verilir.
İkinci performans dönemi içeriğinde 360-1079 gün ise 5.000 TL, 1080-1439 gün ise 15.000 TL, 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL destek sağlanır.

AR-GE ve İnovasyon Destek Programı araştırma, geliştirme ve inovasyon projeleri kapsamında bilim ve teknolojiye dayalı olan yeni fikir ile buluşlara destek olmak amacındadır. Girişimcilere yeni ürün, yeni süreç, bilgi ve hizmetlerin üretilmesi için 750.000 TL'ye kadar destek verilmektedir.

İşletme Geliştirme Destek Programı; işletmelerin rekabet gücünün, markalaşma ve kurumsallaşma düzeylerinin ve ekonomideki paylarının arttırılması için verilen destek programıdır.

Eleman İstihdam Desteği 50 bin tl


Tasarım Desteği 50 bin tl

Yurt İçi Fuar Desteği 50 bin tl

Yurt Dışı İş Gezisi Desteği 30 bin tl


Nitelikli Sınai Mülkiyet Hakları Desteği 30 bin tl

Belgelendirme Desteği 30 bin tl

Test ve Analiz Desteği 30 bin tl


Enerji Verimli Elektrik Motorları Değişimi Desteği 80 bin tl


Bağımsız Değerlendirme Desteği 20 bin tl

Yorumlar (0)