Nüfus Müdürlüğü Randevu Alma , Kimlik Çıkarma İşlemlerini Nasıl Yaparım?

Kimlik çıkartmak isteyenler için haber. Nüfus müdürlüğüne nasıl randevu alırım? Kimlik için nüfustan randevu alma işlemleri nasıl? Öğrenmek isteyenler haberimizi okumaya devam etsin...

SGK/İŞ/KOSGEB 26.04.2020, 14:21
Nüfus Müdürlüğü Randevu Alma , Kimlik Çıkarma İşlemlerini Nasıl Yaparım?

Nüfus müdürlükleri ülkemizde her ilçelerde bulunur. Nüfus müdürlüklerinden randevu olarak kimlik çıkartma, kayıp kimlik alma, pasaport çıkartma, kayıt düzenleme, evlenme belgeleri, doğum ile ilgili evraklar, sürücü belgesi gibi çeşitli işlemlerinizi halletmek mümkün.

Ancak nüfus müdürlüğünden işlemleri halletmek için randevu almak gerekir. Nüfus müdürlüğü randevu işlemlerini resmi sitesi üzerinden halletmek mümkün. Randevusuz gittiğiniz zaman herhangi bir işlem de yapılamaz. Aynı zaman da nüfus müdürlüğüne gittiğiniz de sıra numarası da alarak işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Nüfus cüzdanı randevu işlemleri genellikle hızlı bir şekilde yapılır. Ancak bazı il ve ilçeler de çok fazla yoğunluk yaşanabiliyor. Bunun nedeni ise çok kalabalık şehirlerin olmasından kaynaklanır. Bu gibi durumlar da eğer randevu alamazsanız farklı ilçelerden de randevu işlemlerinizi tamamlamak mümkün. Bununla ilgili herhangi bir şart bulunmaz.

Kimlik Çıkartma Nasıl Yapılır?

Vatandaşların Türkiye cumhuriyeti Vatandaşı olduğunu kanıtlamak için kimlik kullanımı yapılır. Kimlikler resmi belge niteliğindedir. Herhangi bir kaybolma işlemi olduğu zaman nüfus müdürlüğüne giderek yenisin çıkartmak gerekir. Kimliksiz dolaştığımız zaman bu durumda ceza yeme ihtimalimiz de artar. Yurt içinde nüfus cüzdanı ile başvuru yapıldığı zaman kısa süre de işlemleriniz de onaylanmış olur.

Kimlik başvurusu için nüfus müdürlüğüne randevu alarak gitmek gerekir. İster bulunduğunuz yer ister daha farklı bir ilçeden bu işlemleri halletmek de mümkün. Kimlik işlemlerinin yapılması için sizden bazı evraklar talep edilir. Bu evrakların tamamlanması halinde kimlik başvurusunda bulunmak mümkün. Kimlik başvurusunda bulunduğunuz zaman harcında yatırılması gerekir. Nüfus müdürlüğü sitesi üzerinden işlemleriniz çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılır. Kimlik çıkartmak için sadece randevu almak yeterli olacaktır.

Nüfus Cüzdanı Randevu

Nüfus Cüzdanı her ülke de kullanılan ve bir ülkenin vatandaşlarına devlet tarafından verilen, kimlikleriyle kişisel durumlarını gösteren resmi belgeler olarak kullanılır. Nüfus cüzdanlarında seri numarası olmakla birlikte kişinin adı, soyadı ve medeni hali gibi bilgiler de belirtilir. Türkiye gibi bazı devletlerin nüfus cüzdanlarında ise kişinin dini kısmını belirten bir bölüm de yer alabilir. Ancak yeni çıkan kimlikler de dini kısım ve medeni hali gibi durumlar yazmaz.

Nüfus cüzdanı işlemleriniz artık çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bunun için nüfus müdürlüğü randevu işlemlerini tamamlamak gerekir. Kendi ilçenizde bulunan nüfus müdürlüklerinden işlemlerinizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmak da mümkün. Randevu aldığınız zaman istediğiniz tarih ve saat de giderek evrakları vermeniz gerekir. Kimlik çıkarma işlemleri başka bir şekilde yapılmaz. Devletin belirlemiş olduğu şekilde randevu almak gerekir. Ancak yoğunluk yaşandığı zamanlar da randevu almak için her gün bakmak gerekir. Siteye her gün giriş yaparak randevu bulmak çok daha kolay olacaktır.

Nüfus Cüzdanı İçin Gerekli Evraklar

Nüfus cüzdanı çıkartmak için sadece randevu almak yetmiyor. Randevu işlemleri dışında sizden istenen bazı evraklar bulunur. 1 adet biyometrik fotoğraf ve harç makbuzu istenir. Harç makbuzu ödemelerini sistemden online olarak yapabilirsiniz. Yeni kimlik alma ücreti ve kayıp kimlik çıkartma ücreti genellikle farklıdır. Bu ödemeleri yaptıktan sonra sistemden aldığınız randevu günü giderek kimliğinizi hızlı bir şekilde çıkartabilirsiniz.

Nüfus müdürlüğünde kimlik çıkartma işlemlerinizi yaptıktan sonra verdiğiniz adrese kimliğiniz gönderilir. Genellikle kimlikler 1 hafta içerisinde de belirttiğiniz adrese gönderilir.

Yorumlar (0)