''SGK BORCU YOKTUR YAZISI '' Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

Şirketlerin kredi çekmek, düzenlenen teşviklerden yararlanabilmek ve ihaleye girmek gibi birçok farklı nedenle istenen SGK Borcu Yoktur yazısı yapılan düzenlemeler sonrasında internet üzerinden de alınabiliyor. Bu belgeyi almak için devletin resmi sitesi üzerinden gerekli başvurunun yapılması da gerekiyor. Peki bu yazıyı nereden ve nasıl alırız?

SGK/İŞ/KOSGEB 01.05.2020, 13:42
''SGK BORCU YOKTUR YAZISI '' Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

Şirketlerin kredi çekmek, düzenlenen teşviklerden yararlanabilmek ve ihaleye girmek gibi birçok farklı nedenle istenen SGK Borcu Yoktur yazısı yapılan düzenlemeler sonrasında internet üzerinden de alınabiliyor. Bu belgeyi almak için devletin resmi sitesi üzerinden gerekli başvurunun yapılması da gerekiyor. Geçmiş dönemler de sadece Sosyal Sigortalar Kurumu, İl veya İlçe Müdürlüklerinden alınabilen SGK Borcu Yoktur yazısını almak artık çok daha kolay bir hale geldi. Türkiye’de birçok uygulamanın internet üzerinden gerçekleştirilebilmesi sayesinde bu belgeyi almak için de internetten yaralanabilirsiniz. Ancak firmaların SGK borcu yoktur yazısını alabilmeleri için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. E sgk borcu yoktur yazısı daha kolay bir şekilde alındığı için genellikle tercih edilir. Bu nedenle internet üzerinden belgeyi almak çok daha kolay olacaktır.

SGK BORCU YOKTUR BELGESİ NASIL ALINIR?

Günümüzde dijitalleşme sayesinde kurumlar da işlemlerini artık internet ortamından daha kolay bir şekilde halletmeye başladı. Hemen hemen her şeyin E-Devlet sistemine taşınmasına rağmen yapılacak olan bazı işlemleri yine ilgili kurumların internet sayfalarından gerçekleşir. Bu belgelerden biri olan ve en önemlisi SGK Borcu Yoktur yazısıdır. Bu belgeyi alabilmek için devletin siteleri oldukça hızlı olmakla beraber kısa süre de belgeyi de vermektedir.

BAŞVURU YAPILMASI ŞART!

Bu belgeyi almak isteyen firmalar internet ortamında bu belgeyi alabilmek için SGK’nın ilgili birimine mutlaka başvuru yapılması gerekiyor. İşyerinin bir kullanıcı olarak tanımlanması için işverenlerin Gerçek Kişi İşverenler, Tüzel Kişi İşverenler ve Adi Ortaklıklar olarak mutlaka başvuru yapması gerekiyor. Bu başvurular internet üzerinden e-Borcu Yoktur Taahhüt Belgesi ve e-Borcu Yoktur başvuru formları doldurularak yapılır ve doldurulan belgeler de SGK’ya teslim edilir.

Sigorta Borcu Yoktur Yazısı Nedir?

SGK E-Borcu yoktur öğrenme hizmetinin kullanılmaya başlanmasından sonra e sigorta borcu yoktur yazısını alınmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesinin kullanılmasından sonra SGK’dan yararlananların kullanabilecekleri işlemlerden birisi olarak tercih edilir. Vatandaşlar ve firmalar özellikle  devlet ve firmalarla bir iş olduğu zaman SGK üzerinden herhangi bir borcu olmadığını kanıtlamak için yazılı bir belgeye ihtiyaç duyarlar. SGK’dan borcu olmadığına dair bir belge istediği zaman da bu belgeyi rahatlıkla kuruma gidip alabilirler. Ancak SGK internet teknolojisini kurumların evrakları alması için kullanmaya başlaması ile bu borcu yoktur belgesini almak için SGK şubelerine gitmeden çok daha kolay bir şekilde devletin kendi sitesi üzerinden rahat bir şekilde almaktadırlar. Artık kullanıcılar SGK E-Borcu yoktur hizmetini kullanarak, internet üzerinden SGK’ya bir borcu olmadığına dair belgeye kolay bir şekilde erişebilirler. SGK E-Borcu yoktur hizmetini kullanabilmek için ise, kişilerin SGK web sitesinde bulunan bağlantıya giriş yapmaları gerekir. Böylelikle çok daha kolay bir şekilde evrağa sahip olabilirsiniz.

Sigorta borcu yoktur yazısı özellikle firmaların ihaleye gireceği zaman tercih ettiği bir belge türüdür. İhaleye girecek olan firmalar daha güvenilir bir firma imajı yaratmak için bu belgeye ihtiyaç duyarlar. Firmalar hemen hemen her ihaleye girecek olan firmadan bu belgeyi talep ederler. Bu belgeyi talep ettiğiniz zaman genellikle aynı gün içerisin de belge sizlere mail olarak gelir.

Belge geldiği zaman genellikle bir süresi bulunur. Firmalar bu belgeyi istediği zaman 6 ay kullanım süresi ekler. 6 aydan daha eski olan belgeler genellikle kullanılmaz. Bu nedenle belgeyi aldıktan sonra süresinin geçip geçmediğine de mutlaka bakmak gerekir.

Yorumlar (0)