SGK E-Bildirge Sisteminde Yapılan İşlemler

Sgk e bildirge sistemi nasıl çalışır? E bildirge sgk sistemine giriş nasıl yapılır? Ne tür işlemler yapılır? Hepsi haberimizde...

SGK/İŞ/KOSGEB 02.05.2020, 14:36
SGK E-Bildirge Sisteminde Yapılan İşlemler

Sgk e bildirge çalışan personellerin o ay içerisinde kaç gün çalıştıkları, giriş tarihleri, çıkıl tarihleri ve çıkış sebeplerini içeren bir beyanname niteliğindedir. Daha önceki yıllarda elden verilen bu bildirge artık sistem üzerinden her firmanın sgk işyeri numarasına göre verilen şifre ile giriş yapılarak onaylanır. Sistemde yapılan bu işlem sonrasında ilgili döneme ait tahakkuk fişi onaylanır ve sistem tarafından ilgili firmaya ödeme tutarı tahakkuk eder.

E bildirge sistemine giriş için ilgili firmanın sgk işveren dosya numarası ile şirket yetkilisinin e bildirge giriş şifresi talep etmesi gereklidir. Sgk dan alınan şifre ile sisteme giriş yapılabilir. Bu şifre ise şirketin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’nden alınabilir. Şifre alındıktan sonra e bildirge sayfasından e bildirge girişe tıklanır.  

E Bildirge Sgk Giriş,

Giriş işleminde sistem tarafından verilen kullanıcı kodu, sistem şifresi ve SGk işyeri şifresi ilgili bölümlere yazılır. Ardından giriş yapıldığında karşınıza sistemin ana menüsü çıkacaktır. Ana menüde yer alan aylık e bildirge işlemleri kısmında e bildirge giriş işlemi yapılır. Bu girişte ise ilgili ay içerisinde çalışan personellerin, aylık brüt ücretleri, o ay içerisinde kaç gün çalıştıkları, giriş oldu ise giriş tarihleri, çıkış oldu ise; çıkış tarihleri ve çıkış nedenleri yazılır.

E bildirge sistemine giriş işlemleri ay olarak ilgili aydan bir sonraki ay en geç 23. Ne kadar yapılmalıdır. Örneğin Ocak ayına ait e bildirge veriliyor ise bunun süresi Şubat ayının 23. Gününe kadardır. Aynı şekilde ilgili döneme ait tahakkuku ödeme süresi ise Şubat ayının son iş günüdür. Bu tarih aralıklarında ilgili işlemlerinin tamamlanmaması, bildirgenin verilmemesi ya da tahakkuk ödemesinin yapılmaması durumunda sistem otomatik olarak firmaya ceza kesecektir. Bu ceza ise ödenmediğinde sistemde kayıtlı firmanın yararlandığı bir kanun indirimi var ise o da iptal olur.

E Bildirge Sisteminde Yapılan İşlemler

E bildirge sisteminde bir firma şifresi ile birçok işlemi yapabilmektedir. Genel olarak Sgk ya ait işlemlerin yer aldığı sistemde firmalar için hazırlanan birçok bilgi ve dokuman bulunmaktadır. E bildirge sisteminde yapılan işlemler;

-aylık prim ve hizmet bildirge işlemleri,

-Sigortalı hesap fişi işlemleri,

-Kullanıcı işlemleri,

-5458 nolu kanuna göre yapılandırma işlemleri,

-işveren borç görüntüleme işlemleri,

-e borcu yoktur belgesi hazırlama,

-sigortalı tekrar işe giriş işlemleri,

-sigortalı işten çıkış işlemleri,

-Tc kimlik numarasından sigortalı sorgulama işlemleri,

Bu işlemlerin hepsini SGK sistemi tarafından düzenlenen E bildirge sistemi ile yapılır. İşlemlerinin tamamının internet ortamına aktarılmasının nedeni ise kişilerin SGK kurumlarında yaşadıkları yoğunluk ve sıkıntıların giderilmesidir. Bu sistem ile birlikte SGK kurumuna gidilerek elden teslim edilmesi gereken tüm evrak ve bildirgeler sanal ortama yüklenmektedir.

SGK Sisteminde SGK Çalışan Girişi Nasıl Yapılır?

Sgk sistemine bir çalışan girişi yapabilmek için yine e bildirge şifresine sahip olmak gereklidir. Günümüzde SGK sistemi elden giriş bildirgesi işlemi yapmamaktadır. Elden olmayan giriş işlemi mutlaka sistemden yapılmalıdır. SGK girişinde kişinin TC kimlik numarasını bilmek yeterlidir. Tekrar işe giriş bildirgesi kısmı açılır. Bu bölüme yer alan TC kimlik numarası yazılır ve ilgili bilgiler sistemden otomatik olarak ekrana getirilir.

Giriş bildirgesi ekranda kişinin kimlik bilgileri ile birlikte gelir. Ardından ise yapılması gereken kişinin giriş tarihini, ilgili meslek kısmını yazmaktır. Bunun ardından giriş bildirgesi onaylanır. Böylelikle sistem üzerinden SGK işi girişi yapılmış olur.

Yorumlar (0)