Sgk İşe Giriş Bildirgesini Nereden Görüntüleyebilirim? Nereden Alırım?

Sgk İşe Giriş Bildirgesi nedir? Sgk iş görmezlik bilgi girişi nasıl yapılır? Sgk işe giriş bildirgesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Detaylar haberimizde..

SGK/İŞ/KOSGEB 24.04.2020, 15:27
Sgk İşe Giriş Bildirgesini  Nereden Görüntüleyebilirim? Nereden Alırım?

Sgk işe giriş bildirgesi bir bireyin işe giriş işleminin Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine bildirildiği barkod ve sgk onaylı evraktır. Sistem üzerinden işe giriş bildirgesi verebilmek için mutlaka e bildirge şifresi almak gereklidir. Şifre ise şirket yetkilisi tarafından ya da vekaletname ile bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan talep edilir. Kurum tarafından sisteme tanımlanan şifre şirket yetkilisine teslim edilir.

Sgk işe giriş bildirgesi giriş sayfasına kullanıcı kodu, işyeri şifresi ve sistem şifresi ile giriş yapılır. Karşınızda işe giriş bildirgesi, işe giriş güncelleme, işe giriş görüntüleme, işten çıkış bildirgesi, işten çıkış güncelleme, işten çıkış iptal gibi menü kısımları çıkacaktır. Sgk işe giriş işlemi yapılıyor ise sisteme işe giril bildirgesi kısmı tıklanır.

Sgk işe giriş bildirgesi ekranında yer alan kısma TC kimlik numarası girilir. Ardından sistem kayıtlı olan tüm bilgileri bildirgede ilgili yerlerde doldurarak ekrana verir. Bu bilgiler kişinin nüfus kayıtlarıdır. Giriş tarihini mutlaka bir gün sonraki tarih olarak, eğitim bilgisini, meslek kodunu, tüm sigorta kolları veya emekli ise sosyal güvenlik destek primi ve işçi işveren kısmının doğru bir şekilde doldurulması gereklidir. Tüm bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra sistemde onaya tıklanır. Böylelikle ekrana barkodlu yani Sgk tarafından onaylı işe giriş bildirgesi gelir. Sgk işe giriş bildirgesi işlemi tamamlanmış olur.

Sgk İşe Giriş Bildirgesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sgk işe giriş bildirgesi işlemlerinde sistem üzerinden verilen bilgilere dikkat edilmelidir. Tarih bilgisi gibi bazı bilgilerin eksik ya da yanlış verilmesi durumunda sistem tarafından ceza kesilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle de sgk işe giriş bildirgesi işlemi yaparken aşağıdaki kısımlara dikkat edilmelidir.

-Çalışan T.C. kimlik numarasının doğruluğuna,

-T.C. kimlik numarası sonrasına ekrana gelen kimlik bilgilerine,

-İşe başlama tarihinin evrak tarihinden sonra olmasına,

-Meslek kodunun doğru kod olarak seçilmesine,

-onay öncesi mutlaka tüm bilgilerin kontrol edilmesine,

-Sigorta kolları kısmının normal ve emekli olarak doğru seçilmesine

Tüm bu kriterler bir işe giriş bildirgesini doğru göndermeyi sağlar. Ardından da kişinin bilgilerinin ilgili aya ait aylık prim bildirgesine girilmesi gereklidir. İlgili giriş örneğin 3. Ayda ise aylık prim bildirgesi 4 ayda verilir. Çalışan sigortalı giriş günü ile ayın son günü arasında kaç gün çalıştı ise buna göre bildirgede yer alır.

Sgk İşten Çıkış Bildirgesi

Sgk işten çıkış bildirgesinde yine aynı e bildirge şifresi ile sisteme giriş yapılır. Menüde çıkan işten çıkış bildirgesi giriş kısmı tıklanır. Ardından kişinin bilgileri form üzerine eklenmiş vaziyette gelir. İşten çıkış tarihi, işten çıkış nedeni, ilgili ay gün ve prim tutarı, bir önceki ay gün ve prim tutarı yazılır. Bunun ardından onay kısmı tıklanır.

Onay kısmı öncesinde girilen tarih, tutar ve çıkış nedeni kontrol edilmelidir. Bu kontrol sonrasında onay verilir ve ekrana barkodlu sgk çıkış bildirgesi gelir. Böylelikle çalış sgk çıkış işlemi tamamlanmış olur. Sgk çıkış işlemlerinde son yılda yapılan değişiklik ile ekrana ana menüde yer alan sgk işten çıkış görüntüleme kısmı alınabilmektedir. Aynı zamanda bildirgede bir hata söz konusu ise çıkış tarihinden itibaren 10 gün geçmeden çıkış iptal kısmından çıkışı iptal etmek mümkündür. Çıkış aynı zamanda ilgili menüden güncelleştirilmektedir. Böylelikle sistemde yapılan tarih vs yanlışlıklar için düzelme dilekçesine ihtiyaç duyulmaz.

Sgk İş Görmezlik Bilgi Girişi

Bir sgk lı çalışanın hastalık geçirmesi durumunda ilgili doktor tarafından yazılan raporun sisteme giriş işlemine iş görmezlik girişi denilir. Bu giriş eskiden vizite işlemi adı ile adlandırılmakta idi. Günümüzde bu sisteme giriş önemi kişinin raporu sonrasında rapor parasını almasıdır.

Yorumlar (0)