Tapuda yeni döneme geçiliyor

Evli Olan Herkesi İlgilendiren Gelişme! Tapuda Yeni Dönem Başladı!

SGK/İŞ/KOSGEB 12.05.2020, 01:19 12.05.2020, 01:48 Gökhan Alkanat
16065
Tapuda yeni döneme geçiliyor

Evli olan herkes bu değişikliği bilmeli. Mal değişimi ile ilgili değişikliğe gidildi. Bu değişiklikten haberi olmayanların madden canı yanabilir. Tapu da eski dönem bitti yeni dönem başlıyor. Yapılan değişikliklerle ilgili detaylar..

Tapu ve imar kanunlarında değişiklik teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesiyle tapuda yeni dönem başlıyor. Artık işlemlerde bürokrasi azaltılacak, işlemler yurt dışından bile yapılabilecek, kentsel dönüşümde mağduriyetler giderilecek.

TAPUDA YENİ DÖNEME GEÇİLİYOR

Konut, arsa, tarla alıp satmak kolaylaşacak, tapuda işlemler daha hızlı olacak, alım satımlarda bürokratik süreçler azaltılacak, alıcı ve satıcının aynı müdürlüğe gitmesine gerek kalmayacak, işlemler farklı şehirlerden hatta yurtdışından dahi yapılabilecek. Tapu işlemlerinde yeni dönemi başlatacak düzenlemeyi içeren Tapu ve imar kanunlarında değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 2B arazilerinde başvuru ve ödeme süreleri uzatıldı. Yasayla, 2B arazilerinin satışı için geçen yıl kasım ayında sona eren başvuru ve ödeme süreleri de uzatılıyor. Bu arazileri kullananlar, satış başvurusunu 16 Aralık 2019'a kadar yapabilecek. Hazine'ye ait tarım arazilerinin satışı için de aynı tarih geçerli olacak. Teklif, kentsel dönüşümde yaşanan sorunlara da neşter vuracak. Kentsel dönüşüm projelerinde, müteahhitlerle sorun yaşayan maliklere sözleşmeyi feshetme hakkı getirilecek. Müteahhide sınırlama geliyor Yasada kentsel dönüşüm mağduriyetlerini önlemeye yönelik düzenlemeler de yer alıyor. Müteahhitler, yapının yüzde 80’ini tamamlamadan satış yapamayacak. Riskli yapılara sıkı denetim Yasa ile metruk binaların yıkımı da kolaylaşacak. Çevreyi rahatsız eden terk edilmiş binalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yıkılabilecek. Ayrıca yıkılma riski olan yapıların envanteri çıkarılacak. Bu binalar muhtarlıklarda ilan edilecek.

YENİ DÖNEMDE NELER OLACAK?

Mülkiyeti devreden tarafın birden fazla olması halinde taraflarca başvurunun aynı birime yapılması, mülkiyeti devralan tarafların tamamının da aynı birimde bulunmaları gerekecek. Ancak, devralan taraflardan birinin veya birkaçının devreden ile aynı birimde bulunması mümkün olabilecek. Ayrıca mal değişim işleminde taraflar aynı anda devreden ve devralan durumunda olduğundan, her iki tarafın da başvurusu alınabilecek. Resmi senet, ilk başvurunun yapıldığı birimce hazırlanacak ve bu birim devredenin bulunduğu birim olarak kabul edilecek. Satış-ipotek işlemlerinde ise alıcı ve ipotek lehtarının aynı birimde bulunması koşuluyla, satış-ipotek talebi tek işlem olarak gerçekleştirilebilecek. İşlemin gerçekleştirilmesi için gerekli belgeler eksiksiz olarak başvurulan birime sunulacak. Her iki tarafa ilişkin tanık veya tercüman bulundurulmasının gerekmesi halinde ise tanık ve tercümana ilişkin belgelerin de başvuru anında ibrazı gerekecek. İşleme konu taşınmazın, başvuru yapılan birimden farklı bir tapu müdürlüğünün yetki alanında olması halinde ise bu yönetmeliğin yetki alınmasına ilişkin hükümleri kapsamında ilgili tapu müdürlüğünden yetki istenecek.

EŞLER TAPUYA ŞERH KOYMAYA BAŞLADI

Eşinin kendinden habersiz oturduğu evi satmasını önlemek isteyen kadınlar, tapuya şerh koyma uygulamasına başladı. Geçtiğimiz yıldan bu yana bu hakkı kullanmak isteyen yaklaşık 14 bin kişi, tapuya 'Aile konutu” şerhi koydurdu. Uygulamanın başladığı günden bu yana da 90 binin üzerinde gayrimenkule aile konutu şerhi konulduğu açıklandı. Tapu Dairesi'ne gitmeniz yeterli Türk Medeni Kanunu'nda yapılan yasal düzenlemelerle Tapuya şerh koyma uygulaması başlamıştı. Buna göre konutun mülkiyet hakkını elinde bulunduran eşin, bunu satması durumunda diğer eş ve aile bireylerinin mağdur olmaması için 'Aile Konutu' uygulaması hayata geçirildi. Tapu Dairesi'ne gitmeniz yeterli Eşin rızası olmadan satış yapılamıyor Bunun için Tapu Kadastro İl Müdürlüklerine başvuruda bulunarak evin aile konutu olduğu yönünde bildirimde bulunmanız yeterli oluyor. Böylece evin aile konutu olduğu yönünde şerh düşülüyor. Ve sizden habersiz satılamıyor. Aynı şekilde eşlerden habersiz kira sözleşmesi feshedilemiyor, devir yapılamıyor. Konuyla ilgili bir sıkıntıyla karşılaşan eşler de hakim müdahalesi isteyebiliyor. Eşin rızası olmadan satış yapılamıyor 90 binden fazla aile konutu Bugüne kadar Aile Konutu şerhi uygulanan tapuların 90 bini geçtiği açıklandı. Yine son bir yılda 14 binden fazla kişi tapuya Aile şehri koydurdu. En çok aile şerhi koyduran illerin başında İstanbul geliyor. Onu Ankara ve İzmir izliyor. Mağdur olacaklarını düşünen eşinin kendinden habersiz oturduğu ya da kiraya verdiği evi satmasını istemeyen eşler için iyi bir uygulama. İki tarafın rızası olmadan tapu işlemleri yapılamıyor.

BAŞVURU VE RESMİ SENEDİN HAZIRLANMASINA İLİŞKİN DETAYLAR

Yönetmelik değişikliğinde başvuru ve resmi senedin hazırlanmasına ilişkin de detaylar paylaşıldı. Başvurunun eksiksiz bir şekilde alınması, hak sahipliği ile tasarruf ehliyetinin belirlenmesi, azil kontrolü, işlemin yapılmasında kanuni bir engel bulunup bulunmadığının tespiti, resmi senedin hazırlanması, tarafların aynı anda birimlerde bulunması için randevu saatinin bildirilmesi, resmi senedin tarafa okunarak imzaların eksiksiz şekilde alınması ve imzaların tamamlanmasını müteakip devralanın bulunduğu birime gönderilmek üzere elektronik ortama aktarılması, imzaları tamamlanmış resmi senedin kontrolünün yapılarak yevmiye defterine kaydedilmesinden başvurunun yapıldığı birim görevlileri sorumlu olacak. Devralanın kimlik tespitinin yapılarak tasarruf ehliyetinin kontrolü, azil kontrolün, resmi senedin devralana okunarak imzaların eksiksiz şekilde alınması ve derhal başvurunun yapıldığı birime gönderilmek üzere elektronik ortama aktarılması da devralanın bulunduğu birim görevlilerinin sorumluluğunda olacak. Yönetmelik kapsamında yetki alınarak yapılacak akitli ve akitsiz işlemlerle tarafların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı birimlerinde bulunmaları halinde gerçekleştirilecek mülkiyetin devrini amaçlayan sözleşmeleri ve gerçekleştirecek birimleri Genel Müdürlük belirleyecek. Tapuda yaşanan bu değişiklik ile ilgili ilk tepkiler gelmeye başladı.

Yorumlar (0)
21°
az bulutlu