TSK MSB Jandarma Personel Temini 2020

1800 lü yıllardan beri devlet kırsal teşkilatının en önemli güvenlik organlarından biri olan jandarma kolluk kuvvetleri, barış zamani içişleri bakanlığına savas zamani ise tsk ya bağlı bir kurumdur. 2016 da alınan karara göre iç güvenlikte sürekli alım yapılacağı duyurulmuştur

SGK/İŞ/KOSGEB 04.05.2020, 14:03
TSK MSB Jandarma Personel Temini 2020

Genel olarak kırsal da ikameti kurulan karakolları ile polisten daha yetkin konumdadırlar. Son yıllarda ise kırsallarda başlatılan jandarma kolluk kuvvetleri genişletme politikası ise hizla devam ediyor. Belirli aralıklarla milli savunma bakanlığı sitesinde yayınlanan ilanlar ile jandarma alımları duyuruluyor. Sahil güvenlik ve özel harekat birimleri bulunan jandarma kuvvetleri, son yayınladığı ilanda ise bu kurumlarda uzman erbaş uzman onbaşı ve astsubay alımaları yapacağını duyurmuştu. Son olarak dış kaynaktan muvazzaf astsubay alımı yapılacağı duyurulmuş ancak corona virüs salgını nedeniyle ertelendı açıklanmıştı. Son olarak tekrar açılan başvurularda sözleşmeli erbaş ve dış kaynaktan muvazzaf astsubay alımı yapılacağı açıklandı. Başvurmak isteyen adaylar için sitede önizleme makalesi bulunuyor.

Msb personel temin daire başkanlığı

Hayali kolluk kuvvetler personeli olmak isteyenler ve devlet kadrosunda askeri birimde çalışmak isteyenler için jandarma askeri birliği son günlerde giriş için ideal bir pozisyondadır. Askeriyenin zorluğunun aksine (özel harekat isteyenler dışında) jandarma birimi kırsal kesimde güvenliği sağlar ve yine askeriyenin aksine uzman erbaşlar için kadrolu sisteminde mevcuttur. Tüm bunlar göz önüne alındığında güvenlik teşkilatları arasında polislik kadar jandarma da ideal bir meslek olmaya başladı. Yeni mezun gençlerinde istihdamini kolayca sağlayabilen bu kurum, yapacağı alımları ve duyuruları ilk olarak milli savunma bakanlığının resmi sitesi olan personeltemini.gov.tr.com üzerinden gerçekleştiriyor. Bu mesleği isteyen ve devlet kademesinde bir iş edinmek isteyenler için jandarma temin ilanları bu sayfa üzerinden gerçekleşiyor. Ayrıca jandarma akademisi öğrenci alım ilanları da bu site üzerinden duyuruluyor. Takip etmek isteyenler bizatihi bu site üzerinden araştırıp kolayca bilgi sahibi  olabilirler ve başvurular için doğru adımların yolunu izleyebilirler.

 2020 Jandarma Personel Temin İlanları

Son olarak şubat ayında duyurulan yeni alımlar malesef virüs sebebiyle ertelenmiştir. İlk olarak Dış kaynaktan atamaların durdurulması sonucu yeni alımların ertelendiği açiklandi. Ancak virus yuzunden alınan yasak kararları sonrasında jandarma kuvvetlerine daha çok ihtiyaç duyulması sebebiyle yeniden alım ilani açıldı. İşte o ilanlardan bazıları…

Sahil güvenlik

Sahil güvenlik jandarma kuvvetleri uzman erbaş alımı yapacağını geçtiğimiz günlerde duyurdu. Dileyenler milli savunma bakanlığı sitesinden ulaşılabilir.

Uzman erbaş alımları

Kasım ve aralık ayından bu yana ard arda gelen uzman erbaş ve uzman onbaşı ilanları arkası kesilmedi. İç kademeler de boşluğun olmadığını ifade eden jandarma komutanlığı, mayıs ayına kadar uzman erbaş alımlarının devam edeceğini söyledi. Öte yandan  muvazzaf astsubay alımlarında da oldukça fazla personel temin edilmesi, gençleri bir bakıma umutlandırdı.

Nasıl öğrenci olunur?

Jsga yani sahil güvenlik akademisi, lise veya dengi okul mezunlarını her yıl bünyesine katıyor. Bu bölüme nasıl öğrenci olabilirsiniz ? Sartlar ise şunlar ;

  •  YKS TYT VE AYT sınavlarından geçmiş olmak
  • Eşit ağırlık alanında en az 250 bin sıralama yapabilmek
  • Sözel alanda 50 bin sıralamada yer almak
  • Sayısal alanda 100 bin sıralamada yer almak
  • T.c vatandaşı olmak

 Normal bir üniversite giriş bazında yer alan güvenlik fakültesi her yıl 220 erkek öğrenci temin ediyor. Ayrıca yurt dışından öğrenci kabul edebilen akademi, mezun olduktan sonra astsubay veya teğmen gibi rütbeler ile mezun olmasini sagliyor.

Yorumlar (0)