Türkiye’de Vergi Sisteminde Düzenlemeler

Salgınla beraber vergi sistemi ne durumda? Türkiye'deki vergi sistemindeki düzenlemelerin işletmelere etkisi ne olacak? Detaylar haberimizde..

SGK/İŞ/KOSGEB 23.04.2020, 13:08
Türkiye’de Vergi Sisteminde Düzenlemeler

2019 yılında zaten bazı sorunlarımız vardı fakat 2020 başı itibariyle bütün dünyada  olduğu gibi Türkiye ekonomisinde vergi maliye politikasında derinden etkileyecek bir durum söz konusu. Mart ayından itibaren etkisi Türkiye ekonomisi üzerinde kendini göstermeye başladı. Vergi gelirlerinde mart ayında ciddi bir düşüş ve açık söz konusu. Nisan ve mayısta da bu durum artarak devam edecek. Salgının devamına göre bu maliye politikalarında yeni tedbirler alınmasını gerektirecek. Vergi gelirlerindeki düşüş çok önemli. Vergi tarafında ertelemelerle bir noktaya kadar gelindi ancak kriz daha çok devam ederse işletmelerin bu ertelenen vergileri örneğin haziran ayında tekrar nasıl ödeceyeceği konusunun ele alınması gerekiyor. Kurumlar vergisi 1 haziran , gelir vergileri 30 haziranda ödenecek. Fakat işletmeler üretim yapamadığı için vergilerini ödemekte zorlanacaklar. Bu konuyla ilgili yeni bir borçlanmaya gidilebilir.

İşletmelerde KDV iadeleri maalesef şuanda çok randumanlı bir şekilde yapılamıyor. Kdv iadelerinin daha kolaylaştırıcı yöntemlerle yapılmasını isteyen mali müşavirler kdv iadelerinin çok önemli olduğunu belirtti. İşletmelere ucuz kredi vermek yerine onların devletten olan alacaklarının daha kısa sürede ödenmesi hem işletmeleri rahatlatacak hem de finansman yönünden işletmelere kolaylık sağlayacak.

İşsizlik meselesi bütün işletmeler için söz konusu. Mücbir sebep haliyle ilgili işletmeler arasında ayrım söz konusu oldu. Sektörlerin belirlenmesinde de çok sorunlarımız var. Eğer kriz daha uzun sürecek olursa işletmelerin vergi politikaları konusunda bırakın yeni vergiler ygetirmeyi , tamamiyle mevcut vergilerin daha da ertelenmesi gerekiyor. Tabi bütçenin bunu kaldırma gücü de uygun olmadığını görüyoruz diye konuştu.

Ötv vergi gelirleri için çok önemli. Akaryakıt başta olmak üzere , enerji tüketimi azaldığı için  buralarda da büyük kayıplar var. Bunun için , borçlanma gündeme gelecek gibi görünüyor. Borçlanmanın enflasyon üzerindeki etkileri olacak. Bunun tedbirlerini şimdiden almamız gerekiyor. Fakat işletmelerin bugün ödemedikleri vergilerin 3 – 6 ay sonra tekrar bir sorun olarak karşı karşıya kalacağımızı düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde yeniden bir yapılandırmayla bunların taksitlendirilmesi mecburiyeti doğabilir. İşletmelerin şuanda nakit dengeleri çok bozuldu . Personellerin bir çoğunu izine çıkardılar. Kısa çalışma ödeneği tam anlamıyla işletmelere yansımadı. Nisan ayı sonuna kadar bu konu bekleniyor.Bu konunun da bir an önce çözüme kavuşması bekleniyor.

İşletmelerdeki kar dağıtımını yasaklıyoruz fakat işletme sahiplerinin işletmelerden borç almasını engelleyemiyoruz. Bu da işletmeleri zayıflatan nedenlerden bir tanesi. TTK nı 358. Maddesinde ilk kanun çıktığında yasak kondu  , daha sonra bu gevşetildi. Önümüzdeki dönemde işletmeleri daha hazırlıklı hale getirebilmek için vergi kanunlarında bir takım yeni tedbirler alınması gerekiyor.

Şuana kadar yapılan işlemlerde bir rahatlama var. Örneğin icra ve iflas takipleri durduruldu. Dava açma ertelendi. Fakat bunların tekrar yenilenme ihtiyacı doğduğu zaman tekrar cumhurbaşkanlığı kararları veya bakanlık birimlerinin kararlarına ihtiyaç doğacak. Belki yeni bir çerçeve kanunlarına ihtiyaç duyulabilir. Çok sayıda düzenleme yapıldı. Fakat bu düzenlemeler arasında bir koordinasyon bozukluğu var.

Yorumlar (0)