Uyap Vatandaş Portalı Girişi Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Öğrenmek isteyenler için uyap vatandaş portalı girişi nasıl yapılır , dosya nasıl sorgulanır? UYAP’da Arşiv Nasıl Tarayabilirim? UYAP’a Nasıl Giriş Yapılır? Haber detayı aşağıdadır...

SGK/İŞ/KOSGEB 23.04.2020, 10:00
Uyap Vatandaş Portalı Girişi Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan birçok erişkin kişinin kullandığı veya kullanmak istediği UYAP nedir? UYAP Adalet Bakanlığı tarafından hizmete açılan bütün hukuksal olayları içerisinde barındıran portal diyebiliriz. UYAP yani açılımı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olan portalın en iyi yanlarından biri de hukuksal süreçleri hızlandırması ve tamamen online olarak kağıt israfının önüne geçilmiş olmasıdır. UYAP 2001 yılında kurulmuştur ve halen aktif olarak hizmet vermektedir.

UYAP’a Nasıl Giriş Yapılır?

İlk olarak UYAP’a giriş yapabilmeniz için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet her vatandaşa özel olarak verilen şifre ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile kullanılmaktadır. E-Devlet şifrenizin PTT’de kuruluşlarından kolayca alabilirsiniz. Size zarf ile verilen tek ve ilk kullanımlık şifre ile E-Devlet’e giriş yapabilirsiniz. Girişinizi yaptıktan sonra arama butonu olan kısma UYAP yazdığınız zaman size yeni bir sayfa gelecektir. Bu sayfa da UYAP’a ait ulaşmak istediğiniz kısma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Birçok kişinin merak ettiği vatandaş uyap portal , uyap vatandaş giriş , uyap vatandaş portal giriş , e devlet uyap vatandaş portalı girişi oldukça kolaydır.

UYAP sayesinde uzun süren arşiv aralamaları artık çok kısa sürede yapılmaktadır. UYAP vatandaşlara kolaylık sağladığı kadar hukuksal alan da çalışan kişilerinde işlerini oldukça kolaylaştırmıştır. UYAP sayesinde vatandaşlar daha güvenilir, hızlı ve kolay bir şekilde arşivlere ulaşabilmektedir.

UYAP’da Arşiv Nasıl Tarayabilirim?

E-Devlet ile yani Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile giriş yaptığınız için dahil olduğunuz bütün mahkemelere görebilmektesiniz. UYAP’ın sitesine girdiğiniz zaman mahkemeler kısmından hangi konu hakkında mahkemeniz olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız seçerek bu isteğinizi yerine getirebiliyorsunuz. Bu sayede hukuksal sürecinizi de saniyeler için de takip etmiş oluyor ve herhangi bir maddi kayıp yaşamıyorsunuz. Özellikle 81 ilde kullanılıyor olması da önemli bir etken. Bu demek oluyor ki herhangi bir ilde ki mahkemeniz varsa o ile giderek mahkeme hakkında bilgi almanıza ya da işlem yapmanıza gerek kalmayacak. Bu sayede hem paradan hem de zamandan kar edeceksiniz. UYAP sayesinde Merkez Bankası döviz kurlarını da takip etmeniz mümkün. Bu alan da sabıka kaydına da ulaşabiliyorsunuz. Eğer sabıka kaydınız gerekiyorsa Adliyeye gitmeniz artık gerekmemekte. Bu alan da sadece Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumlar bulunmaktadır. Yani bu demek oluyor ki sadece hukuksal işleriniz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Çok eski de kalan ve artık sizin için ulaşması imkansız olan dosyalara ulaşmanız mı gerekiyor? UYAP ile bu oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Artık tozlu rafların arasında çürümüş dosyaları aramanız gerekmemekte. Günümüzde teknolojik gelişmelerin hız kazanması ile birlikte artık vatandaşlar için de idari işler oldukça kolay ve zahmetsiz oldu diyebiliriz. Bu online hizmetler sayesinde hayatımız oldukça kolaylaştı diyebiliriz. Bu hizmetlerin de güvenilir bir alana yani bakanlıklara bağlı olması kullanıcıların aklında herhangi bir kuşku oluşmasını engellemektedir.

Şahsen ben artık herhangi bir dosyaya ulaşmak istediğim zaman bu alanlardan yararlanmaktayım. Belki hiç birimizin bulamayacağı dosyaları kolaylıkla bulabiliyor ve ulaşabiliyorum. Sizlere de kullanmanızı tavsiye derim. İnan ki hayatınız eskisinden daha kolay geçecek ve zamandan tasarruf ettiğinizi göreceksiniz. Özellikle hukuk kısmında avukat olarak çalışanların hayatını oldukça kolaylaştıran bir uygulama olmuş diyebiliriz. Avukatların ulaşması gereken onlarca dosya için harcaması gereken günler artık sadece dakikalara indi diyebilirim.

Yorumlar (0)