Yargıtay Dava Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? E-Devlet ve Daire İle Birlikte

Yargıtay dava dosya sorgulama işlemleri olanlar ve bunu nasıl yapacağını bilmeyenler için hazırladığımız e devlet ve dairede dosya sorgulama , Yargıtay Resmî Sitesi Üzerinden Yargıtay Dosya Sorgulama aşamaları detayları haberimizdedir.

SGK/İŞ/KOSGEB 29.04.2020, 14:13
22
Yargıtay Dava Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? E-Devlet ve Daire İle Birlikte

Vatandaşlara kolaylık sağlanmak için bu bilgiler internet üzerinden paylaşılmaktadır. Böylece Yargıtay dosya sorgulaması yapmak isteyen kişiler, istedikleri bilgilere kolaylıkla ulaşacaklardır.

E Devlet Üzerinden Yargıtay Dosya Sorgulama

E Devlet üzerinden Yargıtay dosya sorgulaması yapmak için öncelik olarak www.turkiye.gov.tr adresinden e devlete giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ekrandan açılan sayfaya T.C numaranızı ve e devlet şifrenizi girmeniz istenecektir. Giriş yapıldıktan sonra ”E Hizmetler” menüsünü seçip girmeniz gerekir. E Hizmetler menüsünden de ”Yargıtay” kurumu menüsü seçilmelidir. Yargıtay menüsünden de ”Dava Dosya Sorgulama” menüsüne tıklamalısınız. Açılan menüden de ”Adli Sicil Kaydı Sorgulama” yazısına tıklamamız gerekir. Ekranda açılan yazıları dikkatli bir şekilde okuyunuz ve okuduktan sonra ”Devam Et” butonuna tıklayınız. Açılan sayfada sorgulama yapan kişinin doldurması gereken alanlar vardır. Bunlar: Kurum türü, Belgenin verileceği yer ve Belgenin verilme nedenidir. İstenilen bilgileri dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ”Sorgula” tuşuna basmanız gerekir. Ve ulaşılan sonucun çıktısını alabilirsiniz. Eğer bunları yapacak bir E Devlet şifreniz yoksa PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunabilirsiniz. Giderken mutlaka T.C kimlik kartınızı yanınızda bulundurunuz. 2 TL karşılığında şifreniz telefonunuza mesaj olarak gelecektir.

Yargıtay Resmî Sitesi Üzerinden Yargıtay Dosya Sorgulama

İlk olarak www.yargıtay.gov.tr adresi üzerinden Yargıtay resmi internet sayfasına girmemiz gerekmektedir. Daha sonrasında ise girilen sayfadaki karşımıza çıkan il adı, mahkeme, mahkeme türü, mahkeme kart numarası, mahkeme esas numarası ve savcılık esas numarası kısımlarını doldurmamız gerekmektedir. Bu bilgileri doldurmamızdan sonra Yargıtay dosya sorguluma işlemini gerçekleştirebiliriz.

Yargıtay Dosya Sorgulama Ve GBT

GBT’nin Yargıtay dosya sorgulama ile bir bağlantısı bulunmaktadır. GBT İç İşleri Bakanlığına bağlı olarak çalışmakta olan bir birimdir ve açılımı Genel Bilgi Toplama ’dır. Kişilerin bilgilerinin toplanıp giriş yapıldığı dijital bir alandır.  Herhangi bir devlet çalışanı GBT üzerinden resmi olarak verilmiş bir karar olmadığı sürece bilgi ekleyip asla çıkaramaz. Çeşitli sorgulamalarda kolaylık sağlanması için GBT platformu dijital ortama taşınmaktadır.

GBT araştırma bilgilerine ulaşma yetkisi bulunan kurumlar: Jandarma, Sahil Güvenlik, Gümrük Muhafaza Müsteşarlığı ve Emniyet Teşkilatı’dır.

GBT araştırması yapıldığı zaman, kişinin Yargıtay dosya sorgulaması ile ulaşabileceği dava dosyasındaki bilgilerinin hepsine ulaşılmaktadır.

T.C Yargıtay Başkanlığı İnternet Sitesinden Yapabilecek Sorgulamalar

Dosya sorgulama bölümünden istenen bilgilerin girişi yapılır, sonrasında da ”Dosya Sorgu” yazısına tıkladığımızda ekrana şu seçenekler çıkmaktadır: Tebliğ name Sorgu; eğer bu bölüm seçilirse istenen bilgiler şunlar olur: Tebliğ name numarası, T.C numarası ve Cüzdan Seri numarasıdır. Duruşma Sorgu ve Randevu seçeneği seçildiği zamanda şu seçenekler çıkmaktadır: Cüzdan seri numarası, T.C kimlik numarası ve Yargıtay Dairesi Esas numarasıdır.

Yargıtay Dosya Sorgulama Linki

Yargıtay dosya sorgulama linki https://vatandasilam.yargitay.gov.tr’ dir.

Yargıtay dosya sorguluma için, Yargıtay’a şahsi olarak gidilerek de başvuruda bulunulmaktadır. Yargıtay’a gitmek için vakti olamayan kişiler online olarak da sorgulama yapabilmektedirler.

Yargıtay Dosya Sorgulaması Yapıldığında Hangi Bilgilere Ulaşırız?

İlgili ceza dairesinden dosyanın dönüp dönmediğini öğrenebiliriz.

Cumhuriyet Savcısının inceleyip incelemediğini öğrenebiliriz.

Dosyanın postaya verilip verilmediğini öğrenebiliriz.

Söz konusu olduğu Ceza Dairesindeki esas olan numarasının hangisi olduğunu ve hangi ceza dairesine gittiğini öğrenebiliriz. Ayrıca sorgu bölümüne TC kimlik numaranızı girdiğinizde tebliğ namenin tam metnini görebilirsiniz.

Yargıtay Dosya İnceleme Süresi Ne Kadardır?

Kesin olmamakla beraber 1,5 yıl kadar sürebilmektedir.

Yorumlar (0)
22°
az bulutlu