Suudi Arabistan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na 5 milyar dolarlık bir mevduat için Türk hükümetiyle müzakerelerin son aşamasına geldiğini açıkladı.

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndaki 5 milyar dolarlık mevduatına dair Ankara ile görüşmelere ilişkin açıklama yaptı. Suudi dışişleri bakanlığı sözcüsü Reuters'e "Türkiye Merkez Bankası'na 5 milyar dolarlık mevduat yatırmak için müzakerelerin son aşamasındayız" dedi. Geçen Mart ayında Suudi Arabistan, Mısır merkez bankasına 5 milyar dolar yatırdığını açıkladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DAHA ÖNCE BAHSETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşü gazetecilere verdiği röportajda, "Merkez bankasının döviz rezervleri 123 milyar dolara ulaştı. “Bu ayın sonunda döviz rezervleri 130 milyar dolara ulaşabilir.

SÖZLEŞME DEĞİŞTİ

Geçen yıl Mayıs ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ana Sözleşmesi'nde yapılan değişiklikle bankadaki yabancı merkez bankası varlıklarına haciz konulamaz. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile "yabancı bir merkez bankasının banka nezdindeki para, alacak, mal, hak ve mal varlığına haciz konulamayacağı, tedbir ve ihtiyati haciz konulamayacağı" belirtiliyor.