TOGG, 29 Ekim Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen törende banttan indi. 2030'a kadar 1 milyon adet araç üretimi hedefi olan TOGG'u satın almak isteyen vatandaşlara Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati kritik açıklamalarda bulundu.

Gelecek dönemde enflasyonun azalacağı vurgusunu yapan Bakan Nebati, TOGG ile ve ekonomi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Nebati, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankaları ile görüşmeleri gerçekleştirdiklerini ve teşviklerin verilmesi adına gerekirse kar edilmeyecek şekilde TOGG almak isteyen vatandaşlara gerekli desteği vereceklerini söyledi.

Ekonomiye dair de açıklamalar yapan Bakan Nebati, Türkiye'nin ilk ve ikinci çeyrekte yüzde 7,5 oranında büyüme gerçekleştiğini ve Türkiye'nin yüzyılı vizyonunun büyük başarılara imza atacağını açıkladı. Ayrıca kamu bankalarıyla TOGG'un kullanımı için alım garantisi yaptıklarını, yeni yılda satışlarla beraber TOGG'un cari açıkta azalma sağlayağını vurguladı.

TOGG

VATANDAŞA TOGG KREDİSİ MÜJDESİ!

Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve katılım bankalarıyla görüşmeler yaptıklarını açıklayarak, vatandaşa gerekli desteklerin gerekirse karsız bir şekilde sağlanacağını duyurdu. Faiz oranlarının da düşmesiyle düşük malitle TOGG'un vatandaşa ulaşacağını ifade etti.

Ayrıca ÖTV indiriminin hem TOGG hem de elektrikli araçlarda vergi yükünü indirdiklerini söyleyen Bakan Nebati, esnaf destek paketlerini hakkında KGF kredi paketlerini kullanacak vatandaşın faturalı sistemle bu paketleri kullanacaklarını böylece firmaların ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabileceklerine değindi. 

Son olarak Bakan Nebati, krediyi almakta zorlanan firmaların bilançosunun düzgün olmayanlar olduğunu söyledi. Kamu bankalarının kredi miktarlarının doğru kanallara ulaşması için her türlü desteği verdiklerini vurguladı.

Enflasyon konusunda, aralık ayında iyimser bir tablo çizdiklerini ve gerekli tedbirleri aldıklarının da altını çizdi.