TOKİ tarafından İlk Evim Projesi kapsamında 81 ilde 250 bin yeni konut hayata geçirecek. Başvurular 28 Ekim Cuma günü e-devlet üzerinden sona ermişti. 

TOKİ kura çekilişi ne zaman yapılacak, sorusunun cevabı ise vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. İşte ayrıntılar...

TOKİ İlk Evim için Ziraat Bankası ve Halkbank üzerinden başvuru yapılabiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül’de açıkladığı “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine ilişkin detaylar da merak ediliyor. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, başvurularla ilgili bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakanlıktan konu ile ilgili yapılan açıklamada projenin 81 ilde 500 bin sosyal konut, 1 milyon konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri olarak sunulacağı belirtildi. 

2023 Mart'a kadar konut ve arsalar için tüm kuraların etaplar halinde çekilmesinin ve hak sahiplerinin belirlenmesinin planlandığına dikkat çekildi. 

Açıklamada Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olan “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine şu ana kadar 8 milyon civarında vatandaşın başvuru yaptığı ifade edildi. Resmî müracaatları tamamlanan talep sayısının ise 5 milyona yaklaştığı belirtildi.