Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında vatandaşlar merakla Türkiye fay hatları haritasını aratmaya başladı. İşte Türkiye'nin en riskli illeri...

Türkiye’de bugün yapılan deprem tatbikatı geniş yankı uyandırırdı. Peki Türkiye’de hangi iller deprem açısından riskli? Deprem için en güvenli iller hangileri?

Türkiye’de Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Hattı ve Batı Anadolu fay hattı olmak üzere toplamda 3 büyük fay hattı bulunuyor.. 

Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar? Kimler Sağlık Teknikeri Olabilir? Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar? Kimler Sağlık Teknikeri Olabilir?

KIRMIZI ALANLAR BİRİNCİ BÖLGE 

Kırmızı ile görülen iller birinci dereceden deprem riski olan alanlar olarak ön plana çıkıyor. 

1. BÖLGEDE YER ALAN İLLER 

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

Pembe renkte olan yerler ise ikinci dereceden riski olan bölgeler. 

2. BÖLGEDE YER ALAN İLLER 

Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum.

3. DERECE RİSKİ İLLER 

Sarı olan yerler ise üçüncü dereceden deprem bölgesi olarak geçiyor. Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu’yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

turkiyede-hangi-illerden-fay-hatti-geciyor-en-riskli-iller-nereler
4. VE 5. BÖLGELERDE RİSK AZ

Açık sarı olan yerler ise dördüncü dereden deprem bölgesi olarak kabul ediliyor. Beyaz olarak görülen yerlerde deprem olmaz deniliyordu ancak sonrasında bu bölgelerin de deprem bölgesi olduğu kabul edildi. Türkiye deprem haritası incelendiğinde deprem riskinin en az olduğu gruplar olan 4’üncü ve 5’inci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman şeklinde gösteriliyor.

istanbuldaki-en-riskli-ilçeler-nereler

İSTANBUL’DA DÜŞÜK RİSKLİ İLÇELER 

Darıca, Pendik, Kartal, Kadköy, Ümraniye, Üsküdar, Çengelköy, Erenköy, Suadiye, Şile, Polonezköy, Altunizade, Eminönü, Adalar, Rumelihisarı, İçerenköy, Beşiktaş, Nişantaşı, Sarıyer, İstinye, Kağıthane, Gültepe, Arnavutköy, Levent, Şişli ve Taksim.

İSTANBUL’DA ORTA RİSKLİ İLLER 

Beşiktaş, Tarabya Çukuru, Üsküdar Çukuru, Çayırbaşı Çukuru, Tophane, Ortaköy’ün dolgu kesimleri, Alibeyköy, Kadıköy Kurbağalıdere, Moda’nın denize bakan kısmı, Fatih, Topkapı, Silivri, Gümüşyaka.

İSTANBUL’DA YÜKSEK RİSKLİ İLLER 

Zeytinburnu, Florya, Küçükçekmece kıyıları, Ispartakule, Esenkent, Avcılar, Ambarlı ve Haramidere.