TÜİK'in açıkladığı veriler ay başında olmasına rağmen, hem marketler hem de zincir marketler sürekli fiyat güncellemesi yaparak vatandaşın isyan etmesine neden oldular. Artışı haftada bir kere yaparak ayda 4 kereye kadar çıkardılar.

Maliyetlerde henüz bir artış olmamasına rağmen, yeni yılda belli olacak zam oranlarını şimdiden raflardaki ürünlere yansıtmaya başladılar. Hal böyle olunca vatandaş da isyan bayraklarını çekti. Haftada bir artış yaparak, haksız kazanç elde eden marketlere devlet de el atıyor. Ceza üstüne ceza yağacak olan bu marketlerden vatandaş da artış alışveriş yapmayacağını dile getiriyor.

Akaryakıtta, döviz kurunda ve diğer belirleyici kalemlerde yaklaşık 4-5 aydır belirli bir artış olmamasına rağmen, marketler her hafta fiyat güncellemesi yapmaya devam ediyor. Vatandaşın tepkisini çeken fiyat artışlarında yaklaşık son 1 ayda yüzde 30'a varan zamlar yapıldığı gözlemlendi. Sosyal medyada yer alan bu isyanlarda vatandaş etiketlerin sürekli güncellenmesini fotoğraflayarak paylaşıyor.

VATANDAŞ ZAMLARA İSYAN EDİYOR

Akaryakıtta, elektrikte, personel ücretlerinde ve dolar kurunda bir değişiklik yaşanmadı fakat marketlerde son bir ayda yüzde 30'a varan zamlar yapıldığı vatandaşın gözlemleri arasında yer alıyor. Özellikle zincir marketlerin yapmış olduğu bu fiyat güncellemeleri, vatandaşın da isyan etmesine neden oluyor.

Vatandaş, her marketi gezerek hangi ürünün nerede daha ucuz olduğunu bulmaya çalışırken, zincir marketlerdeki fiyatların birbirini tutmadığını ve marketlerin fırsatçılık yaptıklarını vurguluyor.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, zamlara karşı tepkisini, bu zamların fırsatçılara ait olduğunu belirterek, elektrik ve akaryakıta bariz bir zam yapılmamasına rağmen bu zamların tepeden inme bir şekilde yapıldıklarını vurguladı. Elektrik ve akaryakıt zamlarını bahane eden marketlerin, bunlarda bir artış yaşanmamış olmasına rağmen artış yapmalarına tepki gösterdi.

Ticaret Bakanlığı, yapılan bu zamlara karşı yaptırım uygulanacağını açıklayarak, pandemiden bu yana fahiş fiyat artışı yapan marketlere yaklaşık 56 milyon 602 bin 168 TL para cezasına çarptırdı.