Yatırım kanalı olarak altını tercih etmek isteyen yatırımcıların geçmişten günümüze kadar olan altın sürecini takip ettikleri bilinen bir gerçektir. Potansiyel alım ve satım işlemlerinde kullanılan ons altın fiyatlarını sizler için derledik.

Uzun vadede altını yatırım aracı olarak tercih etmek istiyorsanız son 5 ve 10 yılın altın fiyatları grafiğini incelemenizi öneririz. Bu grafik, 10 yıl öncesine ait geçmiş altın ons fiyatlarını görmenizi sağlıyor. Ayrıca, bu grafikte oldukça uzun bir zaman dilimini incelemenin yanı sıra son 5 yılın altın ons fiyatını da görebilirsiniz.

Son-10-Yıllık-Altın-Fiyatları-Grafik

Altının ons başına birim değeri ABD doları cinsinden olduğundan, dolar daha zayıfsa; Türk lirası, Japon yeni veya euro para birimi cinslerinden altın satın alanlar altını göreceli olarak daha düşük fiyatlı bulabilir. Ancak unutmamak gerekir ki, daha güçlü bir dolar, döviz kurları nedeniyle diğer para birimlerinde altını nispeten daha pahalı hale getirebilir.

ONS ALTIN NEDİR?

Anglo sakson ülkelere ait bir ağırlık birimi olan Ounce anlamına gelen ons, İngiltere ve Amerika gibi ülkerin kullandığı bir ölçü birimidir. Ancak farklı ülkelerde farklı rakamlarda kullanılan ons Fransa'da 30,59 grama İngiltere'de 28,349 grama denk gelir.

Ons altın nasıl hesaplanır merak edenler için;1 Troy ons altın 31,1034768 gram saf altına eşit bir ölçü birimi olduğunu belirtelim. Altının ons fiyatını hesaplamak için, hangi ülkedeyseniz o ülkenin para birimi sembolü ile bölmeniz yeterli olacaktır.