Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 2023 yılından itibaren Türk üniversitelerine yabancı uyruklu öğrencilerin kabulü için “Türkiye'ye Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı (TR-YÖS)” uygulanmasına karar verdi. ÖSYM bu yılki sınava kayıt tarihlerini açıkladı. Peki YÖS nedir ve sınava ne zaman ve nasıl kayıt olunur?

ÖSYM'den yapılan açıklamada, “Türkiye'ye Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı (TR-YÖS) ÖSYM tarafından 29 Ocak 2023 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurular 24 Kasım – 5 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında yapılacaktır.

Sınav, tüm sınav merkezlerinde Türkiye saati ile 11:15'te başlayacak ve 100 dakika cevap hakkı tanınacaktır.

Adaylar sınav salonuna saat 11:00'den sonra giremeyeceklerdir.

2023 Uluslararası Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS) Hakkında Bilgilendirme

YÖS nedir ve kimler katılabilir?

YÖK'e göre Üniversiteler Kurulu'nun 23 Haziran 2021 tarihli uluslararası öğrenci kabulüne ilişkin kararı değişti. Sonuç olarak, Merkezi Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı'nın (MYÖS) uygulanmasına ilişkin önceki karar iptal edilmiş ve yerine “TR-YÖS” kararı verilmiştir.

Türkiye'nin ilk uluslararası öğrenci giriş sınavı; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Ocak 2023'te yapılacak.

Öte yandan yurt dışından öğrenci kabulünde TR-YÖS sonuçlarının kullanılması YÖK tarafından önerilmektedir.

TR-YÖS Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından ayrılanlar / mavi kartlılar, KKTC vatandaşları ve 2022 eğitim-öğretim yılından itibaren Türk yükseköğretim kurumlarına giriş yapan yabancılar (büyükelçilik okulları ve MOBİS sistemine bağlı uluslararası özel eğitim kurumları öğrencileri), sadece Yükseköğretim Kurumları Sınavları (YKS) alınabilir.