Türkiye genelinde 1 Aralık'tan itibaren zorunlu kış lastiği uygulaması başladı. Uygulamaya uymayan araç sahiplerine bin 152 lira ceza kesilecek.

Altın beş ayın zirvesini gördü! Altın beş ayın zirvesini gördü!

Zorunlu kış lastiği 2022 uygulamasını uygulamayanlar 1.152 lira para cezasına çarptırılacak. Bugünden itibaren Türkiye genelinde kış lastiği zorunlu olacak. Kış lastiği takmayanlara 2022 yılında bin 152 lira ceza kesilecek.
Ulaştırma ve Altyapı Dairesi düzenlemeleri kapsamında 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri ​​arasında tüm ticari araçlara kış lastiği takılması zorunludur. Yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen binek otomobiller için kış lastikleri tavsiye edilmektedir.
Zorunlu olduğu halde aracında kış lastiği bulundurmayanlara 2022'de bin 152 lira ceza kesilecek. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yükseltme oranı kapsamında kar lastiği takmama cezası güncellenecektir.

Yük veya insan taşıyan araçlar dışındaki özel araçlar için uygulama zorunlu olmayıp, kış aylarında tüm araçlarda can ve mal güvenliğini sağlamak ve sorunsuz bir sürüş sağlamak için kış lastiği kullanılması önemlidir.

Bu sayede kış şartlarına göre önlem almayan ve kış lastiği takmayan araçların yolları kapatması ve insanların mağduriyetinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kış lastikleri, 7 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu yüzeylerde yaz lastiklerine göre daha iyi yol tutuşu ve güvenlik sunar.